9 °C

IMF: Potansiyel risk Türkiye’yi etkileyebilir

IMF, yüksek faiz oranları, zayıf büyüme ve Rusya'ya artan yaptırımların aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelere zarar verebileceğine işaret etti

IMF: Potansiyel risk Türkiye’yi etkileyebilir

NEW YORK - IMF, ülkelerin bireysel para politikalarının dünya ekonomisine etkisini konu alan bir rapor yayımladı. Raporda, dünya genelinde yüksek faiz oranları ve gelişen ülkelerdeki zayıf büyüme trendlerinin önümüzdeki beş yılda küresel büyümeyi yüzde 2 aşağı çekeceğine işaret etti.

Rusya yaptırımları

IMF, raporunda Rusya’ya uygulanan yaptırımların dozunun artması durumda, Avrupa’ya doğalgaz arzında sıkıntı yaşanabileceğine ve Avrupalı bankaların bu durumdan etkilenebileceğine de işaret etti. Raporda, bu gelişmelerin son dönemde sakin kalan finans piyasalarını da olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

En kötü senaryo

IMF, en kötü senaryoda ABD ve İngiltere’nin para politikalarını beklenenden daha erken bir zamanda sıkılaştırabileceği ve bunun dünya genelinde borçlanma maliyetlerini yukarı çekeceği konusunda uyardı.

Türkiye’den de bahsedildi

Raporda, bu iki gelişmenin Türkiye, Arjantin ve Brezilya gibi büyük ekonomik dengesizliklerle boğuşan ülkelerde büyümeyi yavaşlatacağı ve bu ülkelere zarar vereceğine dikkat çekildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.