21 °C

İngiliz Parlamentosu IŞİD'e operasyon için toplanacak

Parlamentoda, Irak'ın talebi üzerine IŞİD'e yönelik hava operasyonuna destek için hazırlanacak önerge oylanacak

İngiliz Parlamentosu IŞİD'e operasyon için toplanacak

LONDRA - Irak hükümetinin İngiltere'den IŞİD'e yönelik hava operasyonuna destek vermesini talep etmesinin ardından, İngiliz Parlamentosu bu talebi görüşmek üzere 26 Eylül Cuma günü toplanacak. 

İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada, "Avam Kamarası bu Cuma günü konuyla ilgili önergeyi görüşmek üzere bir araya gelecek. Başbakan oturumu açacak, Başbakan Yardımcısı ise kapatacak. Başbakan yarın ise Kabinenin bir araya gelmesini talep etti" denildi. 

İngiliz Parlamentosu'nun, IŞİD'i etkisiz hale getirmek için Irak'taki hava operasyonuna katılımını onaylayan önergeyi cuma günkü oturumun ardından oylaması öngörülüyor.  

İngiltere'nin operasyonunun Suriye'ye hava saldırısı ve Irak'a asker göndermeyi kapsaması beklenmiyor. Önergenin Parlamentoda üç büyük siyasi partinin desteğini alması öngörülüyor. Birleşik Krallık hali hazırda Kürt güçlerine silah sağlıyor ve Kraliyet hava güçlerine ait uçaklar gözetleme operasyonlarına destek veriyor. 

Esed rejiminin kimyasal silahlar kullandığının ortaya çıkmasının ardından, İngiliz Parlamentosunda Suriye'ye hava saldırıları düzenlenmesine ilişkin geçen yıl oylama yapılmıştı. Oylama, 272 ''Evet''e karşılık 285 ''Ret''le sonuçlanmıştı.