5 °C

İngiltere: Assange konusunda tutumumuz çok net

Assange'in Ekvador Büyükelçiliği'nden ayrılacağını açıklaması üzerine İngiltere Dışişleri Bakanlığı, "Assange'in İsveç'e iade edilmesi konusunda tutumumuz çok net" açıklaması yaptı

İngiltere: Assange konusunda tutumumuz çok net

LONDRA - İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, son iki yıldır Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde sığınmacı olarak yaşayan  Wikileaks'in sahibi Assange'in durumu ile ilgili "diplomatik bir çözüme ulaşmada her zamanki gibi çok kararlıyız" denildi. 

Açıklamada "Yasalarımıza uyulması ve Assange'in İsveç'e iade edilmesi konusundaki tutumumuz çok net. Ekvador'un bu zorlu ve masraflı durumun son bulmasına yardımcı olmasını bekliyoruz" ifadelerine yer verdi. 

Assange, dün büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında elçilik binasından ayrılmayı planladığını açıklamıştı. Basında yer alan sağlığına ilişkin haberleri yalanlayan Assange, ayrılma kararının haberlerle ilgisi olmadığını ifade etmişti. 

Basın toplantıda konuşan Ekvador Dışişleri Bakanı Patino da 43 yaşındaki Assage'a tanınan siyasi sığınmacı statüsünün devam edeceğini belirterek, konuyla ilgili görüşmek üzere İngiliz mevkidaşı Philip Hammond'la bir araya gelmek istediğini kaydetmişti. 

Assange elçilikten çıktığı an tutuklanacak

İngiliz polisi, Ekvador Büyükelçiliği'nin önünde 24 saat nöbet tutmaya devam ediyor. Büyükelçilik binasından çıkması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanacak olan Assange için bir de polis aracı bekletiliyor. 

Bu arada Assange için büyükelçilik binası önünde bekleyen polisinin vergi mükelleflerine maliyetinin 7 milyon sterline yaklaştığı sanılıyor. Assange, geçen yıl aralık ayında video konferans aracılığıyla yaptığı konuşmada boşuna para harcandığını söylemişti. 

İnternet sitesi Wikileaks'ten ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli yazışmalarını sızdıran sızdırdığı belgelerle Avustralyalı yayıncı ve gazetecinin akıbetinin ne olacağı belirsizliğini korumaya devam ediyor. 

İngiltere'de mahkemenin 2011 yılında İsveç'e iadesine hükmettiği Assange, bu ülkeye iadesi durumunda ABD'ye gönderileceği endişesiyle 19 Haziran 2012 tarihinde Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap