18 °C

İngiltere: İsrail sivil kayıpları engellemeli

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Greening, "İsrail, sivil kayıpların yaşanmasını engellemek için elinden geleni yapmak zorunda" açıklamasında bulundu

İngiltere: İsrail sivil kayıpları engellemeli

LONDRA - İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ve İngiltere'nin Uluslararası Kalkınma Bakanı Justine Greening, İsrail'in Gazze'ye saldırılarından duydukları endişeyi dile getirerek, İsrail'in kendisini savunma hakkı bulunduğunu ancak verdiği karşılığın orantılı olması gerektiğini bildirdi.

Hammond ve Greening, yaptıkları ortak açıklamada, dün İsrail'in Gazze'deki saldırısında içinde kadın ve çocukların da bulunduğu Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) ait okulun vurulmasında hayatını kaybedenler ve yararlananlarla ilgili haberler karşısında şoke olduklarını belirtti.

Ortak açıklamada, "Uluslararası insancıl hukuk, askeri bir saldırı sırasında sivillerin zarar görmemesi için tüm uygulanabilir önlemlerin alınması gerektiğini açıkça belirtiyor" denildi.

İsrail'in kendini savunma hakkına sahip olduğunu belirten İngiliz bakanlar, "Ancak İsrail'in verdiği karşılık orantılı olmak zorunda. İsrail, sivil kayıpların yaşanmasını engellemek için elinden gelen her şeyi yapmak zorunda" dedi.

Hammond, dün konuya ilişkin yaptığı bir açıklama, "Eğer birileri bize de roketle saldırsaydı biz de aynı şekilde kendimizi korurduk. Ancak bu hak uygun bir kısıtlama ile sivil kayıpların yaşanmasını en aza indirecek çabayla uygulanmalıdır" demişti.

İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeydoğusundaki Beyt Hanun'da evlerini terk eden sivillerin sığındığı bir Birleşmiş Milletler okulunu tank ateşiyle vurmuş, saldırıda en az 15 kişi hayatını kaybetmiş, 200’den fazla kişi yaralanmıştı.

İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana devam eden saldırılarında bugüne kadar 201'i çocuk, 99'u kadın, 52'si yaşlı 828 kişi öldü, 5 bin 260 kişi yaralandı.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.