10 °C

İngiltere'de işsizlik son beş yılın en düşük seviyesinde

İngiltere'de işsizlik yüzde 6,6'ya gerileyerek son beş yılın en düşük seviyesinde

İngiltere'de işsizlik son beş yılın en düşük seviyesinde

LONDRA  - İngiltere'de işsizlik, nisan ayında yüzde 6,6'ya gerileyerek son beş yılın en düşük seviyesine indi. 

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi'nin (ONS) açıkladığı verilere göre, İngiltere'de işsizlik bu yılın nisan ayında 6,8'den 6,6'ya gerildi. Nisan ayında işsizlerin sayısı 161 bin azalarak toplamda 2 milyon 160 bin gerilerken, toplamda ülkede kayıtlı çalışan sayısı 345 bin artış kaydederek 30 milyon 500 bine ulaştı. 

Öte yandan ONS'den yapılan açıklamada, İngiltere'de işsizlik yardımına başvuranların sayısı da 27 bin 400 azalarak toplamda 1 milyon 90 bine gerilediği belirtildi. 

İngiltere Merkez Bankası, gösterge faiz oranının iş gücü piyasasındaki iyileşme istenilen seviyeye gelene kadar tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 0,5'te tutmaya devam edeceğini belirtirken, ekonomistler yakın vadede bir faiz artırım kararının gelebileceğini ifade ediyor. 

İngiltere Merkez Bankası'nın daha önce olası bir faiz artırımı için ön koşul olarak gösterdiği yüzde 2 enflasyon hedefinin altına inilmesine rağmen, Merkez Bankası 2009 yılından bu yana faiz oranlarını analistler tarafından rekor seviyede düşük olarak görülen yüzde 0,5'te tutmaya devam ediyor. İngiliz ekonomisi bu yıl ilk çeyrekte yüzde 0,8 büyümüştü. 

Geçen ay açıklanan verilere göre, İngiltere'de bu yılın mart ayında yüzde 1,6 olan enflasyon, nisan ayında yüzde 1,8'e yükselmişti. İngiltere'de son 10 aydır düşüş eğiliminde olan enflasyon ilk kez yükseliş göstermişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.