İngiltere'de kuş gribi vakası

İngiltere'de bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi görüldüğü bildirildi. Vakanın toplum sağlığına yönelik tehlikesinin "çok düşük" olduğu belirtildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

LONDRA - İngiltere'de bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi görüldüğü bildirildi.

İngiltere Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Dairesi'nden (Defra) yapılan açıklamada, ülkenin kuzeydoğusundaki East Yorkshire bölgesinde bulunan bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi virüsünün görüldüğü doğrulandı ancak toplum sağlığına yönelik riskin "çok düşük" olduğu kaydedildi.

Defra, ölümcül virüsün görüldüğü çiftlikteki tüm kanatlıların itlaf edileceğini ve çiftliğin etrafında 10 kilometrelik alanın yasaklı bölge ilan edildiğini duyurdu. Defra, virüsün son yıllarda endişe yaratan ve insan ölümlerine yol açan H5N1 türevi olmadığını vurguladı.

Defra'dan yapılan açıklamada, "Toplum sağlığına yönelik risk çok düşük ayrıca gıda zincirine yönelik risk bulunmuyor. Yasaklı bölge uygulaması ve çiftlikteki tüm kanatlıların itlafı da dahil enfeskiyonun yayılmasının önlenmesi için acil ve kuvvetli adımlar atıyoruz. Detaylı bir soruşturma yürütülüyor. Birleşik Krallık'ta önceden patlak veren kuş gribi vakalarının kontrol altına alınması ve ortadan kaldırılmasına yönelik güçlü bir geçmişimiz var" denildi.

İngiltere'de son kuş gribi vakasına 2008 yılında rastlanmıştı.

Etiketler