7 °C

İngiltere'den Livni'ye diplomatik dokunulmazlık

İsrail Adalet Bakanı Livni'nin bugün Londra'ya yaptığı ziyaret için İngiliz hükümeti dokunulmazlık tanıdı

İngiltere'den Livni'ye diplomatik dokunulmazlık

LONDRA - İngiliz hükümeti, İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni'ye Londra'da temaslarda bulunabilmesi ve uluslararası hukuku ihlal ile savaş suçundan tutuklanmaması için diplomatik dokunulmazlık tanıdı. 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan Livni'nin ziyaretine ilişkin yapılan açıklamada, "Livni, Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle resmi görüşmeler yapmak için İngiltere'yi ziyaret ediyor. Ziyaret 'özel misyon' özelliğinin gereklerini karşılamaktadır" denildi.  

"Hikman and Rose" isimli hukuk firması, Livni için geçen ay tutuklama emri çıkartmak istemişti. İsrail tarafından öldürülen bir Filistinli müvekkili adına bu emri çıkartmak isteyen firma, savcılık kurumuna başvurdu. Ancak savcılık, Livni'ye dokunulmazlık verildiğini öğrenince hukuk firmasının talebini uygulayamadı.  

İnsan Hakları için Filistin Merkezi'nin (PCHR) Direktörü Raji Sourani, İngiliz hükümetinin Livni'ye dokunulmazlık tanımasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirirken, Filistinli grupların ziyareti protesto etmesi bekleniyor. 

Livni, 2008 yılında Gazze'de işlediği iddia edilen savaş suçları dolayısıyla 2009 yılında o zamanki İsrail hükümeti üyeleri hakkında İngiliz mahkemesi tarafından çıkarılan tutuklama kararının ardından Londra ziyaretini iptal etmek zorunda kalmıştı. Livni, Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinin görevde bulunduğu 2011 yılında yine çıkarılan bir dokunulmazlık ile İngiltere'yi ziyaret edebilmişti. 

Tzipi Livni'nin bu akşam "Ulusal Yahudi Fonu" tarafından Londra'da yapılacak bir etkinlikte konuşması beklenirken, Filistinli sivil toplum kuruluşlarının toplantının yapılacağı otelin önünde protesto gösterileri yapmaları bekleniyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.