13 °C

İngiltere'nin büyüme tahmini düşürüldü

Britanya Ticaret Odaları, İngiltere’nin bu yıl için ekonomik büyüme öngörüsünü yüzde 2,7’den yüzde 2,3’e indirdi.

İngiltere'nin büyüme tahmini düşürüldü

Britanya Ticaret Odaları (BCC) İngiltere’nin bu yıl için ekonomik büyüme öngörüsünü yüzde 2,7’den yüzde 2,3’e indirdi.

BCC, ülkenin ekonomik iyileşmesinin devam etmesinin beklendiğini, buna karşın bu yıl için ekonomik büyüme öngörüsünü yüzde 0,4 azalttığını açıkladı.

Gelir artışının önümüzdeki yıllarda devam etmesinin beklendiğini, işsizlik oranında düşüşün sürmesinin öngörüldüğünü bildiren BCC, ekonomik iyileşmenin büyük oranda tüketici harcamalarına dayalı olduğunu vurguladı. 

İngiltere’nin yüksek kamu borcunun en büyük endişe kaynağı olduğuna işaret eden BCC, İngiltere’nin bu yılın ilk yarısında ticaret açığının 30 milyar sterline yükselmesinin de tedirginlik yarattığını duyurdu.

BCC Genel Direktörü John Longworth, "Ekonomideki yavaşlama, ekonominin gücü açısından bir uyarı olmaya devam ederken, İngiltere’nin istikrarlı büyümesini önümüzdeki yıllarda sürdürmesini bekliyoruz. Ticaret açığı patlamaya hazır bir bomba. Bununla yüzleşmeli ve daha fazla şirketin ürünlerinin ihracatını sağlamanın yollarını bulmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

Geçen ay İngiltere Merkez Bankası (BoE) 2015 yılı için büyüme öngörüsünü yüzde 2,9'dan yüzde 2,5'e, gelecek yıl içinse yüzde 2,9'dan yüzde 2,6'ya çektiğini açıklamıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap