25 °C

İngiltere'de Başbakan May'in koltuğu sallanıyor

İngiltere'de iki bakanın Başbakan Theresa May'e yazdıkları ve ülkenin Brexit görüşmelerinde elinin zayıfladığı eleştirilerini içeren gizli mektubun basına sızması, ülkede tartışma yarattı.

İngiltere'de Başbakan May'in koltuğu sallanıyor

İngiltere'de Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve Çevre Bakanı Michael Gove'un, Başbakan Theresa May'e yazdığı ve hükümetin Brexit sürecini iyi yönetemediği eleştirilerini içeren mektup, Sunday Mail gazetesi tarafından basına sızdırıldı.

İki bakan, ortak imzayla yazdıkları mektupta, May'i AB'den ayrılma sürecinde ülkeyi zayıf konuma düşürmekle eleştirdi. Mektupta, May'în Brexit süreciyle ilgili olarak kabine üyelerinin kafalarındaki soru işaretlerini gidermesi gerektiği de kaydedildi.

İngiliz basınına konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisi, mektubu "yumuşak darbe" olarak niteledi.

40 milletvekilinden güvensizlik mektubu

Independent gazetesi ise, iktidardaki Muhafazakar Parti'den 40 milletvekilinin, Theresa May'e karşı güvensizlik mektubu imzalamak üzere anlaşmaya vardığını yazdı. Haberde, 48 milletvekilinin desteği halinde May'in koltuğunu kaybedebileceği de belirtildi.

Parti tüzüğüne göre May'e karşı 48 imza toplanması halinde, Muhafazakar Parti'nin başbakanlık görevini yürütecek yeni bir lider seçmesi gerekecek ve yeni bir seçime gerek kalmayacak.

Başbakan May, 8 Haziran'daki erken seçimde Muhafazakar Parti'nin yaşadığı başarısızlık nedeniyle partisi içinde bir süredir sert eleştirilerin hedefi olmuştu.

Sterlinde sert düşüş

Gelişmelerin ardından sterlin, dolar karşısında sert düşüş yaşadı.

Sterlin, dolar karşısında gün içi işlemlerde 1.3062 seviyesine kadar gerilemesinin ardından TSİ 13:00'de 1.3076'dan alıcı buldu.

Brexit görüşmelerinin 6. turunda da ilerleme sağlanamadıBrexit görüşmelerinin 6. turunda da ilerleme sağlanamadı

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap