6 °C

Irak ordusu Hadise Rafinerisi'ni IŞİD'den geri aldı

Irak ordusunun, daha önce terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki grupların ele geçirdiği Hadise Petrol Rafinerisi'nde kontrolü sağladığı bildirildi

Irak ordusu Hadise Rafinerisi'ni IŞİD'den geri aldı

ENBAR - El-Enbar İl Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, yaptığı açıklamada, aşiret güçleriyle desteklenen Irak ordu birliklerinin, hava kuvvetleriyle koordineli olarak, Ramadi'nin 180 kilometre batısındaki bölgede operasyonlar düzenlediğini belirtti.

Ordu birliklerinin daha önce terör örgütü IŞİD'in ele geçirdiği Hadise Petrol Rafinerisini geri aldığını ve ilçenin tümünde "kontrolü sağlamak için ilerlediğini" ifade eden Kerhut, "Enbar vilayetinin petrol ihtiyacının büyük bölümü, Beyci'den pompalanan, Hadise Rafinerisi'nden elde ediliyor. Onu kontrolümüz altına almamız, vilayetin petrol ihtiyacını büyük oranda karşılayacaktır" dedi.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmiş, çatışmalar nedeniyle yaklaşık 1 milyon sivilin göç etmek zorunda kaldığı açıklanmıştı.

Irak'ın en büyük petrol rafinerilerinden biri olan Beyci'yi ele geçirmeye çalışan IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar ile güvenlik güçleri arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.