16 °C

”Irak savaşını sorumlu bir şekilde bitireceğiz”

Obama, adaylık konuşmasında, rakip Cumhuriyetçi Parti'nin adayı John McCain'e meydan okudu

”Irak savaşını sorumlu bir şekilde bitireceğiz”

WASHINGTON - ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama, ülkeyi yönetme ve başkomutanlık yapmaya muktedir olduğunu ve Demokrat Parti yönetiminde ABD'nin her türlü tehdide karşı güvenliğini sağlayacağını söyledi.

Barack Obama'nın konuşmasını dinlemek üzere, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un da aralarında bulunduğu, Washington'daki yabancı misyon temsilcilerinden oluşan bir grup da Denver'daydı. Cumhuriyetçi Parti'nin getirdiği her eleştiriye cevap amacıyla hazırlandığı görülen konuşma, inançlar, değerler, silah kontrolü, eşcinsellere haklar verilmesi, kürtaj gibi konuları da içerdi. Barack Obama, enerji ve dış politikada ülkeyi hangi yöne götürmeyi planladığını da anlattı. Cumhuriyetçi Parti'nin, Paris Hilton ve Britney Spears gibi ünlü isimlerle kıyaslayarak alaya aldığı Obama, "Bu seçim benimle ilgili değil. Bu sizin seçiminiz" diyerek Demokrat Partili seçmenlerine işaret etti. Yine Cumhuriyetçi Parti'nin öne sürdüğü en güçlü argümanlardan biri olan, "Obama'nın yeterli deneyimi yok, ülkeye başkomutanlık edemez" eleştirisine karşılık Obama, McCain'e meydan okudu ve kendisinin liderliğinde ülkenin terörizme ve her türlü tehdide karşı güvenli olacağı sözü verdi.

"Sorumlu şekilde bitireceğiz"

Irak savaşını "sorumlu bir şekilde" bitirme sözü veren Obama, El Kaide ve Afganistan'da Taliban'a karşı savaşını da sona erdireceğini kaydetti. İran ile diplomasi yoluna gidilmesi çağrısını yineleyen Obama, "Başkomutan olarak bu ülkeyi savunmakta hiç duraksamayacağım. Ancak askerlerimizi sadece gerekli olduğu zaman savaşa göndereceğim ve onlara savaşta ihtiyaç duydukları ekipmanı ve yurda döndükleri zaman hak ettikleri bakımı sağlayacağım" ifadelerini kullandı.Obama, Rusya'ya karşı da "sert diplomasi" uygulayacağını söyledi. Obama, "21'inci yüzyılın tehditlerine karşı yeni ortaklıklar inşa edeceğim. Terörizm, nükleer silahların yayılması, fakirlik, soykırım, iklim değişikliği ve hastalıklara karşı" dedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap