17 °C

İran: Büyükelçiliğe saldırı son derece yanlıştı

İran Devrim Muhafızları komutanlarından Tuğgeneral Kazemeyni, Tahran'daki büyükelçilik saldırısının önceden planlandığını savunarak son derece yanlış bir eylem olduğunu söyledi.

İran: Büyükelçiliğe saldırı son derece yanlıştı

İran Devrim Muhafızları komutanlarından Tuğgeneral Muhsin Kazemeyni, Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliğine saldırıların "son derece yanlış" olduğunu söyledi. 

İran Yargı Erkine bağlı Mizan Haber Ajansı'na konuşan Kazemeyni, Suudi Arabistan Büyükelçiliğine saldırıların önceden planlandığını savundu. 

İranlı komutan, "Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliğine saldırı ve binanın ateşe verilmesi son derece yanlıştı. Hiç bir sebep bu çirkin eyleme gerekçe gösterilemez" dedi. 

Kazemeyni, ayrıca, "Bu saldırıların mümin ve hizbullahi kuvvetler tarafından düzenlenmediğinden eminim" ifadesini kullandı.  

Suudi Arabistan yönetimi cumartesi günü, aralarında Suudi Arabistan vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuştu. İran'ın Nemr'in idamına tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti. 

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.