13 °C

İran ve Güney Kore ticarette doları kaldırıyor

Tahran ve Seul, 29 Ağustos'tan itibaren ticarete dolar yerine euroyla devam edecek.

İran ve Güney Kore ticarette doları kaldırıyor

İran ve Güney Kore'nin 29 Ağustos'tan itibaren euro üzerinden ticaret yapacağı bildirildi. 

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, İran Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Güvenlik ve Siyasi İşler Genel Müdürü Hamid Baidinejad, Tahran ve Seul arasındaki ticarette Güney Kore'nin para birimi wonun euroya çevrilmesinin önündeki engellerin kaldırıldığını belirtti. 

Baidinejad, bunun nükleer anlaşma çerçevesinde ve Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) onayıyla gerçekleştiğini vurgulayarak "Bu karara göre, iki ülke ticareti dolar kullanılmadan sadece euro ile yapılacak." değerlendirmesini yaptı.

Nükleer anlaşma çerçevesinde İran ve Güney Kore arasındaki ticarette sorunları çözmek amacıyla İran'ın baskısıyla Seul ve Washington yetkililerinin müzakereler yürüttüğünü aktaran Baidinejad, "Güney Kore, ABD'nin onayıyla doların aracılığı olmadan wonu euroya dönüştürme yolunda teknik bir çözüm sağladı." dedi.

Baidinejad, "Bununla birlikte diğer para birimlerinin de euroya çevrilme işlemindeki engellerin tamamen kaldırılmasının önü açıldı." ifadelerini kullandı.

Güney Kore Ekonomi Bakanı da İran ve Güney Kore'nin euro üzerinden ticarete başlayacaklarını açıkladı.

İran ve Güney Kore arasında 2011 yılında 17 milyar dolar olan ticaret hacmi, 2012'de İran'ın nükleer programından kaynaklı petrol yaptırımı nedeniyle büyük düşüş yaşamıştı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 6,1 milyar dolar seviyesindeydi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap