11 °C

İran'dan ABD'ye ambargo cevabı

İran, ABD'nin balistik füze programına yönelik yeni yaptırımlarının meşru olmadığını belirtti.

İran'dan ABD'ye ambargo cevabı

İran, ABD'nin balistik füze programından dolayı uyguladığı yeni yaptırımların meşru olmadığını söyleyerek, konvansiyonel askeri bir caydırıcı olarak gördüğü programa devam edeceğini açıkladı. 

ABD, İran tarafından bu hafta sonu serbest bırakılan ABD'li mahkumların durumunu tehlikeye atmamak için iki haftadan uzun süredir ertelediği karar sonucunda İran'ın balistik füze programına katkı sağladığı söylenen 11 şirket ve şahısa yaptırım uygulama kararı aldı. Yeni karar ayrıca İran'la yapılan nükleer anlaşma kapsamında diğer kapsamlı yaptırımların kaldırılması sonrası geldi. 

'Füze programını daha da güçlendireceğiz'

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İran İslam Cumhuriyeti bu gerginliği artırıcı ve propaganda amaçlı önlemlere, yasal füze programını daha güçlü hale getirerek ve savunma kabiliyetlerini geliştirerek cevap verecek" denildi. 

İran, Ekim ayında bir balistik füze testi gerçekleştirmiş, Birleşmiş Milletler bunun İran'ın nükleer başlık taşıyabilecek füze üretimini engelleyen anlaşmanın ihlali olduğunu söylemişti. İran ise füzenin konvansiyonel bir başlık taşımak üzere dizayn edildiğinde ısrarcı. 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Jaberi Ansari de, Washington'un Ortadoğu'daki müttefiklerine yaptığı yıllık on milyarlarca dolarlık silah satışının "Filistinliler, Lübnanlılar ve son olarak da Yemenlilere karşı savaş suçu işlenmesinde kullanıldığını" söyledi. 

Ansari, "ABD'nin İran balistik füzelerine yönelik yaptırımlarının ... yasal veya etik olarak bir meşruiyeti yok" dedi. 

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.