8 °C

İran'dan PKK/PJAK'a ağır darbe

Güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda 11 kişi ölü ele geçirilirken, 17 terörist de silahlarıyla birlikte sağ yakalandı

İran'dan PKK/PJAK'a ağır darbe

ANKARA - İran güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda PKK/PJAK yöneticilerinden iki kişinin de aralarında bulunduğu 11 kişi ölü ele geçirilirken, 17 terörist de silahlarıyla birlikte sağ ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, İran güvenlik güçleri, Salmas, Merivan, Hoy-Kotur bölgelerinde terör örgütü PKK/PJAK'a yönelik koordineli bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonlar sonucu aralarında PKK/PJAK İran sorumlularından 'Harun' kod adlı Faruk Savaşlı ile "Şaho Civanro" kod adlı Celil Kerima'nın da bulunduğu 11 terörist öldürüldü. Operasyonda 17 terörist de silahlarıyla birlikte yakalandı. 

Önümüzdeki hafta Türkiye'ye gelmesi beklenen İran'ın Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, geçtiğimiz ay Irak'a yaptığı bir ziyarette, bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör örgütü PKK ve İran'daki uzantısı PJAK ile mücadele etmek için Türkiye, İran, Suriye ve Irak hükümetleri arasında işbirliği yapılması gerektiğini belirtmişti. Terörizmle mücadelede işbirliğinin önemine dikkat çeken Ahmedinejad, açıklamasında, terör örgütü PKK'nın sadece bölge ülkelerini değil, herkesi etkilediğini vurgulayarak, "PKK teröründen herkes zarar görüyor. Bölge ülkelerinin eşgüdüm halinde terörle mücadele etmeleri gerekir" demişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap