2 °C

IŞİD, Irak'ta klor gazı ile saldırdı

IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Yaver, IŞİD'in farklı bölgelerde Peşmerge 'ye klor ve hardal gazı ile saldırıdığını açıkladı.

IŞİD, Irak'ta klor gazı ile saldırdı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabar Yaver, terör örgütü IŞİD'in farklı bölgelerde 7 defa Peşmerge güçlerine klor ve hardal gazı ile saldırı gerçekleştirdiğini belirtti.

Yaver, Erbil merkezli Ortadoğu Araştırma Enstitüsü (MERI) ve savaş bölgelerinde insan hakları üzerinde çalışan "Geneva Call'un" ortaklaşa düzenlediği "Savaş sırasında insan hakları ihlali" paneli ardından gazetecilere IŞİD'in kimyasal silah saldırısı ve ABD'ye yapacakları ziyaret hakkında açıklamalarda bulundu.

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) Peşmerge güçlerine karşı kimyasal silahın kullanıldığının doğruladığını hatırlatan Yaver, "Terör örgütü IŞİD, Kürdistan bölgesinin çeşitli bölgelerindeki Peşmerge cephelerine klor ve hardal gazı içeren havan topları ile saldırdı. Peşmerge Bakanlığı'nın kayıtlarına göre, şuana kadar 7 defa kimyasal saldırı gerçekleştirildi. Söz konusu saldırıdan dolayı çok sayıda Peşmerge'nin vücudunda yanıklar meydana geldi" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.