10 °C

IŞİD, Japonya'ya 72 saat süre verdi

IŞİD, 72 saat süre verdiği Japon hükümetinden elinde tuttuğu 2 rehineyi bırakmak için 200 milyon dolar istedi

IŞİD, Japonya'ya 72 saat süre verdi

 

Terör örgütü IŞİD, ellerinde bulunan 2 Japon rehineyi bırakmak için Japon hükümetinden 200 milyon Amerikan Doları (USD) fidye talep etti. 

Talep edilen miktarın 72 saat içinde ödenmemesi halinde rehinelerin kafalarının kesilerek öldürüleceğini tehdidinde bulundu. 

IŞİD'in fidye için yayınladığı "Japon hükümeti ve halkına mesaj" başlığıyla yayınladığı videoda  Kenji Goto Jogo ve Haruna Yukawa isimli 2 Japon rehinenin turuncu kıyafetler içerisinde yerde diz çökmüş olarak durdukları ve arkalarında daha önce İngiliz ve ABD'li çok sayıda kişinin infazını gerçekleştirdiği videolardan tanınan maskeli IŞİD militanının bulunduğu görülüyor. 

Elinde bıçak bulunduran militan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'ye hitaben "Sen ki IŞİD'den 8 bin 500 kilometre uzakta bulunuyorsun buna rağmen kendi iradenle bu haçlı savaşına katılmaya gönüllü oldun" diye konuşuyor. 

Japon halkının söz konusu iki kişinin hayatını kurtarmak için hükümetlerine 72 saat içerisinde 200 milyon dolar ödemesi için baskıda bulunması gerektiğini belirterek tehditte bulunan maskeli militan, Japonya'nın koalisyon güçlerine yaptığı 200 milyon dolarlık yardıma atıfta bulunarak aynı meblağı fidye olarak istediklerini belirtiyor.  

IŞİD'in ilk kez elindeki rehineleri bırakmak için fidye talep ettiği bir video yayınlıyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap