23 °C

IŞİD'den yeni bir infaz iddiası

İngiliz rehinenin IŞİD tarafından öldürüldüğü iddia edildi

IŞİD'den yeni bir infaz iddiası

LONDRA - İngiliz yardım kuruluşu çalışanı David Haines'in Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü tarafından başı kesilerek öldürüldüğü iddia edildi.  

İngiltere Dışişleri Bakanlığının, IŞİD tarafından infazla ilgili yayımlanan görüntünün doğruluğunu kanıtlamaya çalıştığı bildirildi. 

Bu arada İngiltere Başbakanı David Cameron, yaptığı açıklamada, "Bu masum bir yardım görevlisinin alçakça ve korkunç şekilde öldürülmesidir. Bu, şeytanca bir davranıştır. Duygularım bu zor olayda metanet ve cesaret gösteren David Haines'in ailesiyle birliktedir. Katilleri yakalamak için elimizden geleni yapacağız ve ne kadar sürerse sürsün adalet karşısına çıkarılmalarını sağlayacağız" ifadelerini kullandı.  

Cameron'ın bugün konuyla ilgili acil kabine toplantısına başkanlık etmesi bekleniyor.  

Haines'in ailesi dün bir açıklama yaparak, "David'i rehin tutanların bizimle irtibata geçmesini istiyoruz" çağrısında bulunmuştu. Yayımlanan videoda Haines kameraya bakarak, şunları söylüyor: 

"Benim adım David Cawthorne Haines. İnfazımın sorumlusunun David Cameron olduğunu açıklamak istiyorum. ABD ile birlikte IŞİD'e karşı bir koalisyonda gönüllü olarak yer aldın, tıpkı selefin Tony Blair gibi. İngiliz Başbakanlarının Amerikalılara 'hayır' diyememe eğilimini sen de gösterdin. Parlamentomuzun bencilce kararlarının bedelini ne yazık ki İngiliz halkı ödeyecek." 

İnfazı gerçekleştirdiği iddia edilen kişinin ise İngiliz aksanıyla konuşarak, "Cameron, peşmergeleri silahlandırma sözünün bedelini İngiliz vatandaşı ödemek zorunda" ifadelerini kullanıyor. Görüntünün sonunda, yine İngiliz olduğu iddia edilen ve öldürülmekle tehdit edilen başka bir kişinin görülmesi dikkati çekiyor. 

IŞİD'in bu ay ABD'li gazeteci Stever Sotloff'u, geçen ay ise yine ABD'li gazeteci Gordon Corera'yı aynı şekilde öldürdüğü ortaya çıkmıştı.  

44 yaşında iki çocuk babası Haines, 2013 yılının mart ayında Suriye'de kaçırılmıştı. Haines, Fransız bir yardım kuruluşu için çalışıyordu.  

Obama'dan kınama

ABD Başkanı Barack Obama, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün İngiliz yardım kuruluşu görevlisi David Haines'i başını keserek öldürdüğü iddiasının ardından "David Haines'in IŞİD tarafından barbarca öldürülmesini kınıyoruz" açıklamasını yaptı. 

ABD Başkanı Obama, yaptığı açıklamada, Amerikan halkının kalbinin David Haines'in ailesi ve İngiltere halkıyla birlikte olduğunu belirtti. ABD'nin üzüntü ve kararlılık içinde yakın müttefikleriyle birlikte omuz omuza olduğunu ifade eden Obama, olayı "barbarca" olarak nitelendirdi ve güçlü şekilde kınadıklarını bildirdi. 

Obama, ABD'nin bu tür zalimce saldırıları işleyenleri adalet önüne getirmek, bölgede, dünyada ve ülkelerindeki halklara yönelik tehditleri ve saldırıları azaltmak için Birleşik Krallık, bölge ve dünyadaki çeşitli ülkelerden oluşacak geniş bir koalisyonla birlikte çalışacaklarını ifade etti.  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap