İspanya Merkez Bankası, Banco de Madrid'i araştıracak

İspanya Merkez Bankası, BPA bünyesinde bulunan Banco de Madrid'in hesaplarının olası bir uluslararası kara para aklama ağıyla bağlantısı olup olmadığını araştıracak

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İspanya Merkez Bankası'nın, BPA bünyesindeki Banco de Madrid'in hesaplarını, kara para bağlantısı iddiasıyla araştıracağı bildirildi. 

İspanya Merkez Bankası açıklamasına göre, ABD Hazine Bakanlığı'nın suç örgütlerinden gelen paraları aklamakla suçladığı Banco de Madrid'le ilgili çalışmanın, Andorra Maliyesi Ulusal Enstitüsü'nün BPA'ya müdahale etme kararının bir uzantısı olarak, tedbir amaçlı olduğu duyuruldu. 

60 gün sürmesi beklenen araştırmayla, adı geçen bankaya ait hesapların, ABD Hazine Bakanlığı'nın suçlamalarında olduğu gibi Çin, Rusya, Venezuela'daki müşterilerden gelen kara para aklama ağıyla bağlantısının olup olmadığının tespitinin amaçlandığı bildirildi. 

BPA, İspanya'daki finans krizi sırasında 2011 yılında yaklaşık 100 milyon avro karşılığında Banco de Madrid'in yüzde 100'ünü satın almıştı. Banco de Madrid'in yönetiminde tamamen bağımsız olan Andorra'ya bağlı bir yönetici bulunurken, ayrıca İspanya Merkez Bankası tarafından görevlendirilmiş bir de müfettiş bulunuyor. Müdahaleden dolayı İspanyol müfettişin görevlendirdiği 2 teftiş kurulu üyesinin Banco de Madrid'in hesaplarını araştıracağı belirtildi. 

Öte yandan, suçlamalarla ilgilerinin olmadığını, hesaplarında hiçbir usulsüzlük bulunmadığını savunan Banco de Madrid yönetimi, İspanya Merkez Bankası'nın müdahalesinden hiçbir olumsuz sonuç çıkmayacağını açıkladı. 

Etiketler