8 °C

İspanyol bankalara kötü haber

S&P 15 İspanyol bankasının, Fitch de 4 İspanya bankasının kredi notunu düşürdü.

İspanyol bankalara kötü haber

MADRİD  - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), aralarında Santander, BBVA, Bankia ve CaixaBank'ın da yer aldığı 15 İspanyol bankasının kredi notunu düşürdü.

Kuruluş yaptığı açıklamada, kararın, İspanya'nın geçen ay uzun vadeli kredi notunun indirilmesinin sonucu olduğuna dikkati çekerek, yüksek kredi provizyonları nedeniyle İspanyol bankalarının karlılığının orta vadede ortalamanın altında kalabileceği uyarısında bulundu.

S&P, 10 bankanın kredi notunu bir basamak, 5 bankanın notunu ise 2 basamak düşürürken, İspanya'nın en büyük bankası Santander'in kredi notunu "AA-"den "A "ya, ikinci büyük bankası BBVA'nın notunu ise "A "dan "A"ya çekti. Kuruluş, her iki bankanın not görünümünü de "negatif" olarak belirledi.

Bir kötü haber de Fitch'ten

Öte yandan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 4 İspanya bankasının kredi notunu indirdi. Fitch, geçen ay İspanya'nın uzun vadeli kredi notunu düşürmesine bağlı olarak Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Bankia, CaixaBank ve Caja de Ahorros y Pensiones de Barcelona bankalarının uzun vadeli kredi notlarını düşürdüğünü açıkladı.

Kuruluş, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'nın kredi notunu "A "dan "A"ya, Bankia'nın kredi notunu "A-"den "BBB "ya, CaixaBank'ın kredi notunu "A"dan "AA-"ye ve Caja de Ahorros y Pensiones de Barcelona'nın kredi notunu "AA"dan "A-"ye indirdi.

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria ve CaixaBank'ın kredi notları görünümünün "negatif" ve Bankia'nın kredi notu görünümünün "durağan" olduğunu belirten Fitch, Caja de Ahorros y Pensiones de Barcelona'nın kredi notu görünümünün hala izlemede olduğuna işaret etti.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap