5 °C

İsrail, BM'nin Gazze'deki okulunu vurdu

İsrail vatandaşlarını korumak için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyleyen İsrail Başbakanı Netanyahu, "Askeri operasyon devam edecek" dedi. Ardından İsrail ordu birliklerinin Gazze'deki UNRWA'ya bağlı bir okula saldırı düzenlediği öğrenildi

İsrail, BM'nin Gazze'deki okulunu vurdu

KUDÜS - İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının devam edeceğini belirtti. Açıklamadan kısa süre sonra da İsrail ordu birlikleri, Gazze'deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı bir okula saldırı düzenledi.Saldırıda ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile parlamento binasında bir araya gelen Netanyahu, görüşmenin ardından yaptığı yazılı açıklamada, "Askeri operasyonu, İsraillilerin huzuru için başlattık ve bunu sağlayacağız" ifadesini kullandı.

"İsrail vatandaşlarını korumak için ne gerekiyorsa yapacaklarını" vurgulayan Netanyahu, şunları kaydetti:

"Kara operasyonunu, tünelleri yok etmek için başlattık. Operasyonun yüzde yüz başarılı olma garantisi olmayabilir. Ancak askeri operasyonlar elde edilen somut başarılarla devam edecek. " 

Netanyahu ayrıca İngiltere'ye ait "Brithish Airways"in İsrail'e seferlerini devam ettirdiğini hatırlatarak, verdikleri destekten ötürü Hammond'a teşekkür etti.

İsrail radyosunun haberine göre de Hammond, devam eden saldırılar konusunda Hamas'ı suçladı ve tarafları en kısa zamanda ateşkes yapmaya çağırdı. Hammond ayrıca ülkesinin, kendini savunma konusunda İsrail'in yanında olduğunu dile gitirdi.

"Hamas'ın sonu Nazilerin sonu gibi olacak"

Öte yandan İçişleri Bakanı Gideon Sa'ar, basına yaptığı açıklamada, "İsrail halkı eğer füzelerden korunup güvenliğini sağlamak istiyorsa savaşa devam etmelidir" dedi. 

Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman ise Hammond'la yaptığı görüşmede, "İsrail'in, köy ve kentlerine atılan roketlere müsade etmesi mümkün değildir. Bunları durdurmak için elimizdeki tüm imkanları kullanacağız. Hamas'ın hedefinde Yahudileri yok etmek vardır, tıpkı Naziler gibi. Onun için Hamas'ın sonu Nazilerin sonu gibi olacak" ifadelerini kullandı.

BM'nin okulunda 15 ölü, 200'den fazla yaralı

Netanyahu'nun açıklamasının ardından, İsrail ordu birlikleri, Gazze'deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı bir okula saldırı düzenledi.

İsrail ordusu,Gazze'nin kuzey doğusundaki Beyt Hanun'da evlerini terk eden sivillerin sığındığı bir Birleşmiş Milletler okulunu tank ateşiyle vurdu. Saldırıda en az 15 kişi hayatını kaybederken, 200’den fazla kişi de yaralandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.