11 °C

İsrail Esad'ı bombaladı, muhalifler kınadı

SMDK, İsrail ve Suriye yönetimini kınadı.

İsrail Esad'ı bombaladı, muhalifler kınadı

 

İSTANBUL - Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), İsrail'in Suriye topraklarına düzenlediği iddia edilen hava saldırısını ve Suriye yönetimini kınadı.
 
SMDK Basın Bürosu tarafından yayımlanan bildiride, ''İsrail savaş uçakları Suriye hava sahasına girmiş, bazı noktaları bombalamıştır. Bu hedefler Esad rejiminin iddiasına göre askeri araştırma merkezi, İsrail kaynaklarına göre ise Hizbullah'a silah taşıyan bir konvoy olarak açıklanmıştır. İsrail uçaklarının Suriye içindeki hedefleri ilk defa vurmadığı bilinmektedir. İsrailliler bu tür saldırıların karşısında kendilerine yöneltilen kınamalara ve Esad yönetimi tarafından basın aracılığıyla ortalığa yayılan 'her türlü karşılık verme seçeneği masaya yatırılacak' gibi can sıkıcı sözleri duymaya alışıktır'' denildi.
 
Açıklamada, İsrail tarafından bombalanan ülke topraklarının, yönetim tarafından da sıklıkla bombalandığı belirtilerek, aynı saldırıları gerçekleştiren Suriye uçakları ile İsrail uçakları arasında ayrım yapılamayacağı vurgulandı.
Açıklamanın sonunda, İsrail'in düzenlediği iddia edilen hava saldırları kınanırken, ''İsrail tarafından tekrarlanan hava sahası ihlallerini ve saldırıları engellemek için diplomatik ve siyasi her yolu kullanacağız. Esad rejiminin yaptığı gibi altı doldurulmayan açıklamalardan ve boş sözlerden kaçınarak, gerçekçi adımlar atacağız'' ifadelerine yer verildi.
Suriye ordusundan yapılan açıklamada, İsrail savaş uçaklarının dün sabah Şam kırsalındaki Cemraya bölgesinde savunma sistemleriyle ilgili bir araştırma merkezini bombaladığı belirtilmişti.
Uluslararası basında yer alan haberlerde ise saldırıda, Suriye'den Lübnan Hizbullah'ına silah taşıyan bir konvoyun hedef alındığı ileri sürülmüştü.
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.