5 °C

İsrail ve Hamas ateşkeste anlaştı

İsrail ordusu, BM'nin Gazze'ye insani yardımların ulaşmasına izin verilmesi talebine cevap olarak bu gün 5 saat süreyle Gazze'ye askeri operasyonların durdurulacağını duyurdu

İsrail ve Hamas ateşkeste anlaştı

KUDÜS - İsrail ordusu, Birleşmiş Milletler'in (BM) Gazze'ye insani yardımların ulaşmasına izin verilmesi talebine cevap olarak bu gün 5 saat süreyle Gazze'ye askeri operasyonların durdurulacağını duyurdu. 

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, yaptığı açıklamada, BM'nin talepleri doğrultusunda bu gün, Gazze'ye 10.00-15.00 saatlerinde saldırılarını askıya alma kararı aldığını belirtti.

İsrail radyosu da BM'nin Gazze'ye insani yardımların ulaşmasına izin verilmesi için bu gün "5 saat ateşkes" talebine İsrail'in olumlu cevap verdiğini belirtmişti.

 Radyo, BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry'nin söz konusu talebi İsrail ve Hamas tarafına sunduğu, Hamas hareketinin talebe henüz bir cevap vermediğini belirtmişti.

 Hamas hareketinden konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

 BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak, daha önce yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın Gazze'de ateşkes sağlanması ve insani yardımların bölgeye ulaştırılması için Ortadoğu ve diğer dünya liderleriyle görüşmelerini sürdürdüğünü dile getirmişti. 

Hamas'da kabul etti

Hamas, Birleşmiş Milletler'in (BM) "5 saatlik ateşkes" önerisini kabul ettiğini duyurdu.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zehra, yaptığı yazılı açıklamada, Filistinli direniş gruplarının, BM'nin Gazze'ye insani yardımların ulaştırılması için sabahtan itibaren 5 saat ateşkes ilan edilmesi talebini kabul ettiğini ifade etti. 

 İsrail ordusu, BM'nin talebine cevap olarak 10.00-15.00 saatlerinde saldırıları askıya alma kararı aldıklarını duyurmuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.