İsrail'e tepkiler büyüyor

Dünya'nın pek çok kentinde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, düzenlenen eylemlerle protesto edildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

CENEVRE - Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi önünde, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları protesto edildi.

İsrail'e ve BM'ye eleştiriler getiren konuşmalar yapan katılımcılar, tüm ülkelerin bayraklarının olduğu BM binasının giriş kısmında, Filistin bayrağı sallayarak ülkelerin ve BM'nin Gazze'deki drama sessiz kalmasını sloganlar atarak protesto etti.

Gösterilere Cenevre Milletvekili Laurence Fehlmann Rielle de katıldı. Daha önce bir Türk ile evli olduğu ve Türkçe bildiği için Türkçe konuşmayı tercih eden Rielle, "Gazzeliler için son günler felaket gibiydi. Filistinliler'i desteklemek için burada protesto gösterisi yapıyoruz. Bu katliamın kimseye faydası yok. Kadınlar ve çocuklar acı çekiyorlar" ifadelerini kullandı.

Rielle, "Gazze hapishane gibi. Bu sıkıntılara bir son vermek lazım. O nedenle BM'nin önünde protesto gösterisi yapıyoruz. BM, yaşananlara gerekli cevabı vermeli. Özellikle son 7 yıldır İsrail, Filistinliler'i açık hava hapisanesinde yaşamaya maruz bırakıyor" dedi.

Protesto gösterilerini organize eden kuruluşlardan biri olan Herkes için Hak (Right for All) Üyesi Zerka Sahnoune ise, BM'nin ve ülkelerin İsrail'e gereken tepkiyi göstermediğini söyledi. Sahnoune, "Biz burada uluslararası kurumların tavrını kınıyoruz. BM, hiçbir reaksiyon gösteremiyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Gazze'de yaşananlara karşı hiçbir şey yapmıyor" dedi.

Gösterilere katılan bir protestocu ise, iki saat süren gösteri boyunca elinde tuttuğu yanan mumların eline akmasına aldırmadan Gazze'deki ateşi ve akan kanı simgeleyek Gazzeliler'in yaşadığı acıları paylaştığını resmetti. Faslı bir genç kız ise 2 saat süren protesto gösterileri boyunca elinde taşıdığı megafon ile İsrail aleyhine sloganlar attı.

Gösterlere katılan farklı dinlerden ve farklı kesimlerden insanlar, "Gazze'yi desteklemek için Müslüman olmak gerekmiyor, sadece insan olman yeterli" ifadelerinin yer aldığı pankartlar taşıdı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı alanda gösteriler, olay çıkmadan sona erdi.

Brüksel

İsrail'in 8 Temmuz'da başlattığı Gazze saldırısı Brüksel'de binlerce kişinin katıldığı gösteriyle protesto edildi.

Filistin derneklerinin öncülüğünde Stalingrad Caddesi'nde toplanan hemen her kesimden 5 bine yakın protestocu İsrail karşıtı sloganlarla Merkez İstasyonu'na kadar yürüdü.

Filistin, Belçika, Fas ve Türk bayrağı taşıyan göstericiler Gazze'deki sivil katliamının derhal durdurulmasını, Filistinli siyasi mahkumları serbest bırakılmasını ve İsrailli yetkililerin işledikleri savaş suçlarından yargılanmasını istedi.

Gösteride İsrail ve Amerikan bayraklarını yakma ve çevreye zarar verme girişiminde bulunan küçük bir gruba organizatörler "provakasyon yapmayın" diyerek müdahale etti.

Gösteri nedeniyle Merkez Metro İstasyonu'nu kapatan polis çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı.

 

Londra

İsrail'in Gazze saldırıları, İngiltere'nin başkenti Londra'da onbinlerce kişi tarafından protesto edildi.

İngiltere Başbakanlığı önünde toplanan protestocular yaklaşık 1,5 saat boyunca trafiğe kapatılan Londra caddelerinde yürüyerek, İsrail'in Londra Büyükelçiliği önüne geldi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı protestoda onbinler İngiliz hükümetini eleştirerek, "Yazıklar olsun sana David Cameron" diye uzun süre bağırdı.

"Filistin'e özgürlük", "Gazze'deki işgale son verin", "Gazze'deki katliama son verin" gibi çeşitli sloganlar atan ve pankartlar taşıyan protestocular arasında Türk vatandaşlarının da bulunması dikkati çekti.

 

AA'ya konuşan ve Filistin bayraklı bir şapka takan İngiliz vatandaşı Rosalind, "67 yaşındayım ve Filistin'i yıllardır destekleyerek, bu tür protestolara katılıyorum. Benim gibi birçok yaşlı insan bu protestolara katılıyor ve katılmaya da devam edecek. Bugünkü katılım inanılmaz. İngiliz hükümetinin tutumundan utanıyorum. Cameron'a güvenmiyorum. İlgilendiği ve sevdiği tek şey ticaret ve silah anlaşmaları" ifadelerini kullandı.

Bu arada, protestocuların kimi zaman İsrail yanlısı yayın yaptığı gerekçesiyle İngiliz yayın kurumu BBC'yi eleştiren sloganlar atması da dikkati çekti. Olaysız geçen protestoda, sadece 3 gözaltı olduğu bildirildi.

Hindistan

Keşmir'in Hindistan'ın kontrolündeki bölümünde İsrail'in Gazze'ye saldırıları protesto edildi. Gösteride bir erkek çocuğu vurularak öldürüldü.

Bir polis memuru, Srinagar'ın Khudwani köyünde güvenlik güçlerinin kendileriyle çatışmaya giren göstericilere ateş açtığını, olayda bir erkek çocuğunun yaşamını yitirdiğini söyledi. Görgü tanıkları çocuğun 15-16 yaşlarında olduğunu bildirdi.

Çocuğun ölümünün üzerine başka gösterilerin de düzenlendiği, en az iki kasabada polisin göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi.

Keşmir, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının başlamasından bu yana hemen hemen her gün Filistin yanlısı gösterilere sahne oluyor.

Saraybosna

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da İsrail'in Gazze'ye saldırıları düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

Bosna Hersek'teki Filistin Diyasporası ve Bosna Hersek-Filistin Dostluk Derneği'nin ortak organizasyonuyla düzenlenen yürüyüşe katılanlar, başkent Saraybosna'daki tarihi Başçarşı'da toplandı. Ellerinde İsrail karşıtı dövizler taşıyan, Filistin bayrakları açan gruptakiler, Filistin lehine sloganlar atarak Ferhadiye ile Titova Caddeleri'nde yürüdü.  ''Özgür Gazze, özgür Filistin'' şeklinde pankart açan, yürüyüş boyunca Bosna Hersek ve Filistin bayraklarını taşıyan grubun yürüyüşü, Bosna'daki savaş döneminde Saraybosna'da katledilen 521 çocuk için yaptırılan "Çocuklar Meydanı"nda yürüyüş sona erdi.

Gruptakiler, Öldürülen Çocuklar Anıtı'nda, Bosna savaşı sırasında ve Filistin'de katledilen çocuklar için saygı duruşunda bulundu ve anıta çelenk koydu.

Sancak'ta da Gazze'ye destek protestosu

Bu arada, Sırbistan'da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük kenti olan Novi Pazar'da da (Yeni Pazar) da İsrail'in Gazze'ye yönelik düzenlediği saldırılar nedeniyle protesto gösterisi düzenlendi.

Kent merkezinde düzenlenen protestoda, İsrail aleyhine slogan atan gruptakiler, açtıkları pankartlarla da Filistin halkına destek verdi.

 

 

 

 

 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir