9 °C

İşte IŞİD'in Irak'a maliyeti!

IŞİD'in, Diyala, Ninova, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinde yıktığı en az 65 köprü ve tahrip ettiği alt yapının devlete maliyeti 7 milyar doları geçti

İşte IŞİD'in Irak'a maliyeti!

BAĞDAT - Irak Bayındırlık ve İskan Bakanı Tarık el-Haykani IŞİD'in 65'i aşkın köprüyü yıktığını, bakanlık olarak zararlarının 7 milyar doları aştığını açıkladı. 

Haykani, yaptığı açıklamada, "Terör örgütü IŞİD'in, Diyala, Ninova (Musul), Salahaddin ve Enbar vilayetlerinde yıktığı en az 65 köprü ve tahrip ettiği alt yapının devlete maliyeti 7 milyar doları geçiyor" dedi. 

Bir çok köprünün, konutun IŞİD saldırılarında yıkıldığını, karayollarının ve altyapının ise tahrip edildiğini aktaran Haykani, "Söz konusu 4 vilayette yaşanan yıkımın ortadan kaldırılması ve yeniden imar için uluslararası desteğe ihtiyaç var çünkü Irak'ın bütçesi buna yetmez" ifadelerini kullandı. 

Geçen ay zarar 1 milyar dolardan fazlaydı

Irak Elektrik Bakanlığı geçen ay Diyala, Salahaddin, Ninova ve Enbar'daki zararının 1 milyar dolardan fazla olduğunu bildirmişti. 

IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, terör örgütü IŞİD ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor. ABD ve koalisyon güçleri de savaş uçaklarıyla, Irak ordusuna destek veriyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.