Kapıyı baltayla kırıp girmek istedi

Fransa'nın güneyindeki Alp dağlarına düşen Germanwings yolcu uçağının pilotunun kilitli olan kokpit kapısını baltayla kırıp girmek istediği iddia edildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Barcelona-Düsseldorf seferini yaparken Fransız Alpleri'nde düşen Germanwings yolcu uçağıyla ilgili yeni bir  ayrıntı ortaya çıktı.

Bild'in haberine göre, Fransa'da düşen uçağın kaptan pilotu, ikinci pilotun içerinden kilitlediği kokpit kapısını baltayla kırmaya çalıştı.

Gazete bu iddiasını güvenlik kaynaklarına dayandırdı.Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Germanwings sözcüsü, uçakta balta olduğunu doğruladı. Bu aletin, "A320 güvenlik ekipmanının bir parçası olduğu" belirtildi.

cocpit.jpg

Düşen uçağın 5 gün önce çekilen orjinal kokpit görüntüsü

Fransız savcılığı, Airbus A320 tipi uçağın ikinci pilotu Lubitz, kaptan pilot kokpitten çıktıktan sonra uçağı kasten düşürdüğünü açıklamıştı. Lubitz'in kokpit kapısını içeriden kilitlemesi üzerine, kaptan pilotun son çare olarak zırhlı kapıyı kırmaya çalıştığı belirtilmiş ancak detay verilmemişti.

Savcıyla çelişiyor

Baltalı girişim iddiası, yolcuların son ana kadar olan bitenden haberdar olmadığını söyleyen Fransız savcı Brice Robin'in açıklamasıyla çelişti. Zira balta seslerini duyan birçok yolcunun kokpitte işlerin yolunda gitmediğini fark ettiği tahmin ediliyor.

2700f0b100000578-3012053-access_to_the_cockpit_door_on_the_germanwings_airbus_a320_like_t-a-12_1427365382064.jpg

Airbus A320 kokpiti (Arşiv)

 

Bu konularda ilginizi çekebilir