Katar'la Sudan'dan Sevakin için 4 milyar dolarlık anlaşma

Sudan ve Katar, Türkiye'nin inşaatına katılacağı Sevakin Adası'nın geliştirilmesi için 4 milyar dolarlık anlaşma imzalayacak. Anlaşmanın, Türkiye ile yürürlükte olan anlaşmayı etkileyip etkilemeyeceği belli değil.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sudan ve Katar'ın, Sudan'ın Kızıl Deniz'deki Sevakin Adası limanını ortaklaşa geliştirmek için 4 milyar dolarlık bir anlaşma imzalayacakları açıklandı.

Sudan medyasına göre açıklamayı, Sudan Ulaştırma Bakanı Makawi Muhammed Awad, önceki gün ülkesini ziyaret eden Katar yetkilileriyle görüşmesi sırasında yaptı. Katar heyetindeki ulaştırma yetkilileri ise dün Reuters'e yaptıkları açıklamada, anlaşmanın hazırlanmakta olduğunu ancak maliyet ve diğer ayrıntıların henüz kesinleşmediğini söyledi.

Sudan'ın geçen yıl Türkiye ile imzaladığı ikili anlaşma uyarınca Türkiye, Sevakin'in kısmen inşasını ve sivil ve askeri gemilerin kullanımı için limandaki rıhtımlarını yapmayı taahhüt etmişti. Katar ile yapılan anlaşmanın, Türkiye ile yürürlükte olan anlaşmayı etkileyip etkilemeyeceği belli değil.

Mısır'ı memnun etmeyebilir

Katar ile anlaşma, Sudan'ın kuzey komşusu Mısır'ı memnun etmeyebilir. Katar'ı, Mısır'da yasaklı Müslüman Kardeşler hareketini desteklemekle suçlayan Kahire, geçen yıl Suudi Arabistan'ın girişimiyle Katar'a başlatılan bölgesel boykota da katılıyor.

Sudan, Türkiye ve Katar ile giderek gelişen ilişkiler kurarken, bir yandan da gergin ilişkilerle geçen bir yılın ardından Mısır ile de daha iyi bir işbirliği istediğini söylüyor.

Sudan Mısır'daki büyükelçisini Ocak ayında çekmiş ancak daha sonra geri göndermişti.

Sudan: Sevakin Projesi'ni önce BAE’ye teklif ettikSudan: Sevakin Projesi'ni önce BAE’ye teklif ettik

 

Bu konularda ilginizi çekebilir