Kayıp uçakla ilgili arama alanı genişletildi

Malezya Havayollarına ait kayıp uçağın arama alanlarına Batı Avustralya bölgesi de eklendi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MELBOURNE  - Kuala Lumpur Pekin seferini yaparken 227 yolcusu ve 12 mürettebatı ile 8 Mart'ta ortadan kaybolan Malezya Havayollarına ait kayıp uçağı arama alanlarına Batı Avustralya bölgesi de eklendi.  

Yeni arama alanı olarak belirlenen Batı Avustralya'nın başkenti Parth'in 3 bin kilometre Güney Batısındaki okyanusta yapılacak arama çalışmalarına Avustralya'nın liderlik yapacağı, çalışmalara Amerika ve Yeni Zelanda'nın katılacağı açıklandı. Avustralya Deniz Güvenliği Kurumundan yapılan açıklamada okyanustaki arama alanının yaklaşık 600 bin metrekarelik bölgede yapılacağı belirtildi. 

'Arama zor olacak'

Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu Genel Müdürü John Youngarama, Avustralya, ABD ve Yeni Zelanda gemilerinin ve uçaklarının katılacağı arama çalışmalarının zor geçeceğini  belirterek, "Arama alanının genişliği büyük bir sorun teşkil ediyor, bu zor bir arama olacak'' dedi.  

Avustralya Başbakanı Toy Abbott, yaptığı açıklamada Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin kayıp uçağı bulmak için elinden geleni yapacağını belirtti. Abbott, "Bu trajik gizemi çözmemiz gerekiyor, talihsiz uçakta aileleri bulunan insanlara borçluyuz" ifadelerini kullandı.  

239 kişi ile ortadan kaybolan Malezya uçağından tüm armalara rağmen henüz izine rastlanamadı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir