14 °C

Kerry'den 'tampon bölge' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Türkiye ile Suriye arasında tampon bölge için görüşmeler sürüyor, henüz erken" dedi

Kerry'den 'tampon bölge' açıklaması

İSTANBUL - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, uçuşa yasak bölgeye dair soru üzerine, ABD’nin Türkiye ile bu konudaki tartışmalara son derece müdahil olduğunu söyledi. 

Türkiye’nin NATO üyesi ve çok önemli bir koalisyon partneri olduğunu hatırlatan Kerry, Suriye ile uzun sırını olması nedeniyle bu ülkede olanların Türkiye’ye önemli etkileri olduğuna işaret etti. 

Kerry, sözlerini şöyle  sürdürdü:

“Bu nedenle Türkiye ile önemli görüşmelerde bulunuyoruz. Başkan Yardımcısı (Joe) Biden oradaydı. Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ve Başbakan (Ahmet) Davutoğlu ile uzun görüşmeleri oldu, Davutoğlu daha yeni Irak’ı ziyaret etti. Nasıl daha fazla ilerleyebileceğimiz konusunda birçok görüşmelerimiz var ancak şu anda herhangi türden bir güvenli bölge ya da tampon bölgeye doğru ilerlemeye ya da bu konuda bir karar almaya yakın olduğumuzu söylemek için erken ama Suriye’deki sorunun ele alınması ve bölgedeki güvenliğin en iyi şekilde nasıl sağlanacağı noktasında Türk müttefiklerimizle görüşmeye devam ediyoruz."

ABD olarak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in meşruiyetini kaybettiğini düşündüklerini hatırlatan Kerry, Esed rejimi iktidarda olduğu müddetçe ülkeye barışın gelmeyeceğini söyledi.

Suriye’de değişime ihtiyaç olduğunu belirten Kerry, ancak bunun askeri yollarla değil, siyasi çözümle olması gerektiğini bildirdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.