Kıbrıs Konferansı'nda ikinci gün

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için yapılan müzakereler ikinci gün görüşmeleriyle devam ediyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kıbrıs sorununa iki kurucu devletin siyasi eşitliğine dayalı çözüm bulma amaçlı müzakereler çerçevesinde İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında dün başlayan konferans bugün de devam ediyor.

Kıbrıs'taki tarafların yanısıra garantörler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katıldığı konferansta bugün paralel masalarda tüm başlıklar birlikte ele alınıyor.

Beşli toplantı tamamlandı

Taraflarla garantörlerin katıldığı beşli toplantı Türkiye saati ile 12.00 sıralarında tamamlandı. Konferans, 10 dakikalık aradan sonra, liderlerin, müzakere heyetleriyle birlikte 5 başlıkta askıda kalan tüm konuların birbiriyle ilişkili ele alınacağı ikinci masada sürüyor. Toplantının bu bölümünde, bütün taraflar arasında yoğun çapraz ve ikili görüşme gerçekleşmesi öngörülüyor.

İkinci toplantının tamamlanmasının ardından BM'nin konferansın öğleden sonraki bölümünün programını açıklaması bekleniyor. Toplantıların, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile 4 Haziran'da New York'ta varılan mutabakat uyarınca, tüm konuların birlikte bir paket olarak ele alınabileceği uygun bir çalışma planlamasıyla sürdürülmesi hedefleniyor.

Garanti sisteminin neden gerekli olduğu anlatıldı

Türk tarafının, konferansın ilk gününde Kıbrıs'taki garanti sisteminin kurulacak yeni ortaklığın yaşaması için neden gerekli olduğunu gerekçeleriyle anlattığı öğrenildi. Türk Dışişleri'nde elde edilen bilgiye göre, Türk tarafının "Güvenlik ve Garantiler" başlığına ilişkin görüşlerini ayrıntılı olarak izah ettiği dünkü toplantı sadece "Güvenlik ve Garantiler" başlığının ele alındığı bir ortam olmadı. Türk tarafının, iki taraf arasında sürdürülen başlıklarda açıkta kalan konularda varılacak ilerlemenin konferansın başarısı için gerekli olduğuna da vurgu yaptığı kaydedildi.

Dışişleri'nden asker çekilmesine ilişkin öneri haberlerine yalanlama

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı, Türk tarafının konferansta yapmış olduğu öneriye ilişkin iddiaları yalanladı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, dün akşam gazetecilerin konuya ilişkin sorusunu yanıtında, "İsviçre'de devam eden Kıbrıs Konferansı'nda ülkemizin 4 aşamalı bir plan çerçevesinde Ada'dan asker çekeceğine dair haberler ve bu haberlerde yer alan yüzdelik oranlar doğru değildir" dedi.