11 °C

Kırım referandumundan ilk sonuç: Rusya

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen, Tatarların boykot ettiği referanduma katılanların yüzde 96,77'si Rusya'ya katılmak için oy kullandı

Kırım referandumundan ilk sonuç: Rusya

AKMESCİT - Seçim Komisyonu Başkanı Mikhail Malişev, pazar günü yapılan referanduma katılım oranının yüzde 83,1 olduğunu açıkladı. Lenin Meydanı'nda sevinç gösterileri var.

Referanduma katılan seçmenlerin yüzde 96,77'sinin Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Rusya'ya katılması için oy kullandığını ifade eden Malişev, yüzde 3'ünün ise Ukrayna'nın bir parçası olarak kalmak üzere oy verdiğini söyledi.

Pazar günü yapılan referandumda halka "Rusya'ya bağlanmayı razı mısınız" ve "1992 yılı Kırım Anayasası'nın yeniden yürürlüğe girmesi ve Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olmasına razı mısınız?” soruları yöneltilmişti.

Sandık çıkış anketlerinin açıklanmasının ardından Rusya yanlıları Simferopol'deki Lenin Meydanı’nı doldurdu. Rusya yanlılarının kutlamaları devam ediyor.

Tatarlar boykot etti

Kırım nüfusunun yüzde 12'sini oluşturan Tatarlar referandumu boykot etti.

Başkent Akmescit'te, ağırlıklı olarak Tatarların yaşadığı Çistinkaya mahallesindeki okulda kurulan sandıklarda, sadece bölgede yaşayan Ruslar ve Ukraynalılar oy kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Cemil Kırımoğlu, basına yaptığı açıklamada, Kırım Tatarlarının yüzde 99'unun referandumu boykot ettiğini ve oylamaya katılmadığını kaydedetti.

Usulsüzlük iddiaları 

Seçim sandıklarının bulunduğu binalardaki oy verme işlemi sırasında düzensizlik gözlemlenirken, katılımcıların seçim listelerinde olup olmadığına dikkatlice bakılmadığı ileri sürüldü.   

Bu duruma yönelik ilk tepki ise Kırım Tatar Milli Meclisi Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlayev'den geldi. Smedlayev, özellikle Bahçesaray şehrine otobüslerle seçmenlerin getirildiğini belirterek, şehirdeki katılım oranının yükseltilmeye çalışıldığını söyledi. 

Öte yandan, referandum yapılırken başbakanlık ve parlamento binaları başta olmak üzere Akmescit'teki birçok devlet binasında Rusya bayraklarının asılı olması dikkati çekti.

Başbakan Erdoğan'dan referandum açıklaması

Başbakan Erdoğan, Kırım'daki referandumu değerlendirdi. İzmir'de Kırım Tatar önderi Mustafa Abdülmecid Kırımoğlu'nu kabul eden Başbakan, Kırım'daki gerilim ortamından duyduğu endişeyi ifade etti.

Başbakan, Kırım'da bir çatışma olmaması ve Tatarların zarar görmemesi için Türkiye'nin büyük çaba harcadığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin Ukrayna'nın siyasi ve toprak bütünlüğünün korunması için yoğun diplomasi faaliyeti yürütüldüğü vurgulandı.

ABD tehdit etti

Kırım'daki referanduma Amerika Birleşik Devletleri ve batılı ülkelerden tepki gecikmedi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, referandumun tanınmadığı ve Rusya'nın artan bir bedel ödeyeceği vurgulandı. Rusya'nın hareketlerinin tehlikeli olarak nitelendiği açıklamada, Moskova'nın yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı ve uluslararası izolasyonun ekonomisine zarar vereceği kaydedildi.

Benzer açıklamalar Avrupa'dan da geldi. Avrupa Komisyonu Başkanı Hose Manule Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, referandum sonucun tanınmayacağını açıkladı ve Rus askerlerinin üslerine geri dönmesini istedi.

Putin Obama'yı aradı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'daki gelişmelere ve Kırım'daki referanduma ilişkin, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Kremlin Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Putin'in görüşmede, Kırım'da yapılan referandumun "uluslararası hukuk kurallarına ve Birleşmiş Milletler'in (BM) tüzüğüne uygun gerçekleştirildiğini" söylediği ve Kosova örneğine dikkati çektiği belirtildi. 

Putin'in, Ukrayna'daki mevcut yönetimin, ülkede istikrarı bozan ve Rusça konuşan nüfus dahil olmak üzere sivil halk üzerinde tehdit oluşturan aşırı milliyetçi grupları durdurmakta yetersiz ve isteksiz olduğunu öne sürdüğü kaydedildi. Görüşmede, Putin'in Ukrayna'ya AGİT gözlem misyonu gönderilmesi fikrine sıcak baktığı ifade edildi.

İki liderin, görüş ayrılıklarının olmasına rağmen, Ukrayna'daki durumu istikrara kavuşturmak için çözüm yollarını birlikte aramaktan yana ortak görüş bildirdiği aktarıldı.

Ayrıca Obama'nın, Soçi Paralimpik Olimpiyat Oyunları'nı başarıyla tamamlayan Kremlin yönetimi tebrik ettiği kaydedildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.