10 °C

Kobani'ye dönüşler devam ediyor

Yaklaşık bin 500 Suriyeli Kürt, terör örgütü IŞİD'in bölgeden çekilmesiyle ülkelerine geri döndü

Kobani'ye dönüşler devam ediyor

Türkiye'ye sığınan bir grup Suriyeli Kürt, Kobani'ye (Ayn el Arap) geri döndü.  IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalardan kaçarak yaklaşık 5 ay önce Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtler, IŞİD'in bölgeden çekilmesinin ardından gruplar halinde ülkelerine dönmeye devam ediyor. 

 Aralarında kadın ve çocukların  bulunduğu yaklaşık bin 500 kişi, yanlarında getirdikleri bazı eşyalarla Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı önüne geldi. 

Güvenlik noktasından geçirilen Suriyeli Kürtlerin kimlik kontrolleri yapıldı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca oluşturulan kayıt merkezinde işlemleri tamamlananlar, Kobani'ye geçti. 

Suriyeli Naime Vehy, ülkelerine döndükleri için mutlu olduklarını söyledi.  Türkiye'de çok iyi ağırlandıklarını vurgulayan Vehy, desteklerinden dolayı Türk milletine teşekkür etti. 

Mustafa Beki de Kobani'ye mecburiyetten dolayı döndüklerini ifade ederek, "Halfeti ilçesine 24 aile olarak sığındık. Bize çok güzel misafir ettiler Allah onlardan razı olsun. Biz onlara artık yük olmak istemiyoruz. 6 aydır buradayız biliyoruz ki orada evimiz yıkılmış hiç bir şeyimiz kalmamış. Buradaki insanlara yük olmaktan vazgeçip toprağımıza dönüyoruz" dedi. 

Kobani'ye dönenlerin sayısının 10 bine yaklaştığı öğrenildi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.