1 °C

Köpek eti festivaline tepki yağıyor

Çin'in güneyinde bulunan Guangşi eyaletinin Yülin kasabasında düzenlenen "Köpek eti festivali", hayvan hakları savunucularının tepkisini çekiyor

Köpek eti festivaline tepki yağıyor

Çin'in güneyinde bulunan Guangşi eyaletinin Yülin kasabasında düzenlenen "Köpek eti festivali"nde Resmi basında yer alan haberlere göre, 10 binden fazla köpek, 21-22 Haziran'da yapılan festival kapsamında çeşitli şekillerde pişirilerek yemek olarak servis edildi. 

Yerel halk, köpeklerin "insani yollarla" öldürüldüğünü savunurken, olaya yerli ve yabancı çevrelerden tepki yağmaya devam ediyor. 

Muhalif bir hayvan hakları savunucusu grubu, düzenledikleri internet kampanyası çerçevesinde aralarında yurt dışından katılan yabancıların da bulunduğu 3 milyon 800 bin kişiden festival karşıtı imza toplamıştı. Kampanyaya katılanlar arasında Çin'in ünlü pop müzik sanatçısı Çın Kun ve sinema yıldızı Fang Bingbing de bulunuyor. 

Yülin'de yapılan köpek eti festivalinin, son birkaç yıldır düzenlenmeye başlandığı belirtilirken, yerel yetkililer, "Bölge halkı alışkanlık olarak bu dönemlerde toplanıp köpek eti yiyor ancak bu resmi bir festival olarak düzenlenmedi" ifadesini kullanıyor. 

"Yazın sıcaklığını bastırdığına" inanılan köpek eti yeme geleneği, Çin ve Güney Kore başta olmak üzere bazı bölge ülkelerinde yaklaşık 400 yıl öncelere kadar dayanıyor. 
 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.