11 °C

Korkutan petrol senaryoları

Ahmedinejad, petrol fiyatlarının 150 dolara çıkacağını söylerken, Suudi eski Petrol Bakanı ise bu rakamın 300 dolara fırlayabileceğine dikkat çekti.

Korkutan petrol senaryoları

TAHRAN /LONDRA -  Ahmedinejad, dün düzenlediği basın toplantısında, petrol fiyatlarının piyasa koşullarından değil politik nedenlerden arttığına işaret etmişti. Suudi eski Petrol Bakanı Yamani de;  Suudi Arabistan'ın ciddi bir siyasi ayaklanmayla karşılaşması durumunda petrol fiyatlarının 200-300 doları bulabileceğini bildirildi.

Eski Suudi Arabistan Petrol Bakanı Şeyh Zeki Yamani, Reuters'a verdiği demeçte, "Suudi Arabistan'da karışıklık olursa petrol fiyatları 200-300 dolara kadar çıkar. Şimdiki koşullara göre bunu beklemiyorum, ancak Tunus'ta olanları kim bekliyordu ki?" dedi.

ABD'nin Suudi Arabistan petrolüne bağımlılığını azaltmada başarılı olup olmayacağı sorusuna Yamani, "ABD başkanları 1950'den bu yana bunu söylüyorlar" yanıtını verdi.

ABD Başkanı Barack Obama, geçen hafta petrol ithalatının gelecek 10 yılda üçte bir oranında azaltılması önerisinde bulunmuştu.

Bu arada, ABD ham petrolünün varil fiyatı mayıs ayı teslimi düne göre 35 sentlik düşüşle 108,12 dolardan, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 21 sentlik azalışla 120,85 dolardan işlem görüyor.

Ahmedinejad: Petrol fiyatları 150 dolara çıkar

Ahmedinejad, dün düzenlediği basın toplantısında, petrol fiyatlarının piyasa koşullarından değil politik nedenlerden arttığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, "Bana petrol fiyatları artacak mı diye soracak olursanız evet artacak. Mevcut petrol fiyatları çok düşük ve petrol fiyatlarının yakında 150 dolara çıkacağını düşünüyorum" dedi. Ahmedinejad, petrol fiyatlarının artacağına dair tahmininin temelinin ne olduğuna açıklık getirmedi.

Dünyada petrol üretiminin yüzde 40'ını karşılayan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) Dönem Başkanı İran, günlük 4,2 milyon varil petrol üretimiyle OPEC'in ikinci büyük ihracatçısı. İran'ın döviz gelirlerinin yüzde 80'i petrol ihracatından geliyor.

Petrol fiyatlarının artışında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki olayların etkisi oluyor. ABD'de güçlü büyüme umutlarının yanı sıra Gabon'da petrol işçilerinin greve gitmesi nedeniyle Batı Afrika'daki arz sıkıntısı da petrol fiyatlarındaki artışı destekliyor.

Uluslararası piyasalarda dün, petrol fiyatları 2,5 yılın en yüksek seviyelerine çıktı. ABD ham petrolünün varil fiyatı mayıs ayı teslimi dün 108,78 dolara kadar çıktıktan sonra günü 53 sentlik artışla 108,47 dolardan kapattı. Bu ABD ham petrolünün varil fiyatının Eylül 2008'den bu yana en yüksek değeri oldu.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da dün 2,36 dolarlık yükselişle günü 121,06 dolardan kapadı. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı dün 121,29 dolara kadar çıktı.

Kuveyt Petrol Şirketi Üst Yöneticisi (CEO) Faruk El Zanki, petrol fiyatlarının düşmesini görmek istediğini, ancak fiyatların varil başına 90 doların altına düşmesini beklemediğini söylemişti. El Zanki, 90 ile 100 doların ham petrol için "adil fiyat" olduğunu ifade etmişti.

OPEC'in, 2 Haziran 2011'de Avusturya'nın başkenti Viyana'da toplanması bekleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.