Kül bulutu kabusu geri döndü

İzlanda'da hafta sonunda patlayan yanardağın külleri Norveç ve Danimarka'ya ulaştı. Eurocontrol, 250 uçuşun iptal edildiğini bildirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

OSLO - İzlanda'da hafta sonunda patlayan yanardağın yaydığı küller, Norveç ve Danimarka'ya ulaştı. Avrupa hava trafiği kurumu Eurocontrol  200 ila 250 uçuşun iptal edildiğini bildirdi.

 

Norveç havalimanı operatörü Avinor, Grimsvötn volkanının yaydığı küllerin Stavanger ve Kormöy havalimanlarında trafiği aksattığını, kül bulutlarının ülkenin güneyine de yayılmasının beklendiğini bildirdi.

Danimarkalı yetkililer de ülkenin kuzeybatısında 6 kilometrenin altındaki hava sahasını kapattıklarını söylediler. Yetkililer, bu bölgede havalimanı olmadığı ancak küllerin Kopenhag havalimanında bazı iptallere yol açtığını belirttiler. Kül bulutu İskoçya'da uçuşların iptaline sebep olmuştu.

500 uçuş iptal edilebilir

Avrupa hava trafiği kurumu Eurocontrol, İzlanda'da hafta sonunda patlayan yanardağın yaydığı kül bulutu nedeniyle İrlanda, İskoçya ve İskandinav ülkelerinin bir kısmında 500 dolayında uçuşun iptal edilebileceğini bildirdi.

Eurocontrol yetkilisi Brian Flynn, 200 ila 250 uçuşun halihazırda iptal edildiğini belirtti.

Avrupa'da bu dönemde günde 30 binden fazla uçuş yapılıyor.

Obama'nın Avrupa turu etkilenmez

Flynn, İngiltere'ye resmi ziyarette bulunan ABD Başkanı Barack Obama'nın Avrupa turunun bu durumdan etkileneceğini sanmadığını ifade etti.

Eurocontrol yetkilisi, "Obama'nın Avrupa ziyaretlerini planlanan şekilde sürdüreceğini sanıyorum" dedi. Obama, kül bulutu nedeniyle İrlanda ziyaretini kısa keserek İngiltere'ye gelmişti.

Türkiye için tehlike yaratmıyor

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, yanardağdan çıkan toz bulutunun yerden çok yükseklere çıkmadığından Türkiye için şimdilik bir tehlike yaratmadığını belirtti.

Uydu görüntülerinde, yanardağ tozlarının bulutların alt tarafında görüldüğünü ifade eden Saydam, şu bilgileri verdi:

''Bölgede yağış da var. Demek ki kısa zamanda atmosferdeki toz kümesi yere inecek ancak toz çıkışı devam edecek olursa önce Avrupa'ya daha sonra da Karadeniz üzerine ulaşma olasılığı var. Bu bölgeden gelecek hava kütlesinin beş gün içerisinde nasıl hareket edeceği önemli. Bu nedenle gelecek günlere ilişkin kesin bir açıklama için, bölge üzerinden gelecek hava akımlarının yönünün dikkatle takibi gerekiyor.''

Saydam, uydu verilerinin, İzlanda üzerinden gelecek hava kütlesinin Avrupa'nın çeşitli yerlerine dağılacağı ve yer seviyesine kadar ineceğini gösterdiğini belirtti.

Prof. Dr. Saydam, yanardağ küllerinin zımpara taşı gibi görev yapabilen maddeler olduğundan uçak motorlarına zarar verebildiğini sözlerine ekledi.

Etiketler