9 °C

Küresel hisse senedi ihracı yüzde 38 azaldı

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, küresel hisse senedi ihracının 3. çeyrekte yüzde 38 azalarak 804 milyar dolara gerilediğini açıkladı

Küresel hisse senedi ihracı yüzde 38 azaldı

WASHINGTON - Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımına ilişkin belirsizlikler ve küresel ekonomiye yönelik endişelerle artan finansal dalgalanmanın (volatilite) hisse senedi ihracını dünya genelinde yüzde 38 düşürdüğünü açıkladı.  

Moody's'den yapılan yazılı açıklama, yılın 2. çeyreğinde 1,1 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşen küresel hisse senedi ihracının 3. çeyrekte 804 milyar dolara gerilediğini ortaya koydu. Moody's bu düşüşün piyasalardaki dalgalanma ve azalan varlık fiyatlarından kaynaklandığını belirtti. 

Fed'in faiz artırımı ilişkin belirsizlikler ve küresel ekonomiye yönelik endişelerin finansal iklimi olumsuz etkilediğini vurgulayan Moody's, hisse senedi ihracının 4. çeyrekte de düşme eğilimine devam edebileceği öngörüsünde bulundu.  

Rapor, küresel hisse senedi ihracının hem gelişmiş hem gelişmekte olan ülkeler kategorisinde gerilediğine işaret ederken, en ciddi düşüşün Avro Bölgesi'ndeki yüksek getirili hisselerde yaşandığı görüldü. Raporda, bu tür hisse senetleri ihracının bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 69 oranında azalarak, 2012'nin 3. çeyreğinden bu yana en düşük seviyesini kaydettiği bilgisine yer verildi.  

Moody's, bu duruma gerekçe olarak Avro Bölgesi'ne yönelik ekonomik büyüme beklentilerinin düşük olmasını gösterdi.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.