12 °C

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar, veri gündeminin zayıf olduğu yeni haftanın ilk işlem gününde pozitif bir seyir izliyor

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

İSTANBUL  - Küresel piyasalar, veri gündeminin zayıf olduğu yeni haftanın ilk işlem gününde pozitif bir seyir izlerken, bugün, yurt içi piyasalar dolar talebine duyarlı hareketini sürdürüyor. 

ABD'de 10 yıl vadeli tahvil faizleri dün gördüğü en düşük yüzde 2,29'dan yüzde 2,36'ya kadar yükselirken, küresel dolar talebinin devam ettiği görüldü. Hisse senedi piyasaları kapanış ve gördüğü en yüksek seviye rekorlarını geliştirmeye devam etti. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,23 artışla kapanış rekorunu 17.641 puana taşırken, S&P 500 endeksi de yüzde 0,31 değer kazanarak 2.038 puanla tarihinin en yüksek kapanışını yaptı. Analistler, ABD'de veri takviminin zayıf olduğu haftanın ilk yarısında iç dinamiklerin öne çıktığını belirterek, küresel dolar talebinin gücünün piyasaların yönü üzerinde de belirleyici olduğunu ifade ediyor. 

Avrupa tarafında, euro/dolar paritesinin son iki yılın en düşük seviyesi olan 1,2359'dan verdiği yükseliş tepkisinin dün 1,25 seviyesinin hemen üzerinde satışlarla karşılaştığı görüldü. Euro/dolar paritesi dün günü 1,2421 seviyesinden tamamlarken, hisse senedi piyasalarında ise yükseliş eğilimi dikkati çekti. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,65, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,67 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,79 yükseliş kaydetti. 

Asya borsalarında bugün Japonya'da açıklanan cari işlemler fazlasının beklentileri üzerinde gelmesinin ardından daha çok hisse bazlı hareketlerin etkisi ile Nikkei 225 endeksi yüzde 2'nin üzerinde değer kazanarak son 7 yılın en yüksek seviyesini gördü, Hong Kong ve Şanghay borsalarında ise karışık bir seyir izlendi. 

Yurt içinde, dün gösterge tahvilin bileşik faizi yatay bir seyir izlerken, BIST 100 endeksi küresel piyasalardaki dolar talebine duyarlı hareket etmeye devam etti. Dolar/TL, dün en düşük 2,2450'ye geriledikten sonra küresel piyasalara paralel olarak yükselişe geçerek günü 2,26 sınırından tamamladı. Bugün bankalararası piyasada güne 2,2640 seviyelerinden başlayan dolar/TL'nin, uluslararası piyasada dolar endeksinin seyrine, BIST 100 endeksinin ise döviz kurlarına duyarlı hareketine devam edebileceğini tahmin eden analistler, dolar/TL'de 2,2720 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydediyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.