12 °C

Küresel piyasalarda ticaret savaşı endişesi azaldı

Küresel piyasalar, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin endişelerin azalmasıyla pozitif seyrediyor.

Küresel piyasalarda ticaret savaşı endişesi azaldı

Küresel piyasalar, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin endişelerin azalmasından pozitif etkilenirken, yükseliş eğilimindeki dolar endeksi, özellikle gelişmekte olan ülke varlıkları üzerinde baskıya neden oluyor.

ABD ile Çin arasında geçen hafta boyunca devam eden görüşmelerin ardından ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in dün yaptığı açıklamalar piyasaları pozitif etkiliyor. Mnuchin, ABD ve Çin arasında gümrük vergisi üzerinden yaşanan gerginliği, bir anlaşma zemininde sonlandırmak için beklemeye aldıklarını açıkladı. Çin ile ticaret hacminin genişleyeceğine vurgu yapan Mnuchin, "Önümüzdeki 3 ila 5 sene içerisinde enerji alımının 50 milyar dolar ile 60 milyar dolar arasında bir seviyeye çıkacağını görebilirsiniz. Stratejik olarak bu durum, hem bizim için hem de onlar için önemli olacak" diye konuştu.

Söz konusu gelişmenin ardından yeni haftanın açılışında Asya piyasalarında pozitif bir seyir izlenirken, ABD vadeli işlem piyasasında endeks kontratlarının yaklaşık yüzde 1 değer kazandığı görülüyor. Bununla birlikte ABD-Çin geriliminin gündemden kalkacağına ilişkin beklentilerle yükseliş eğilimini sürdürerek 94 sınırına kadar çıkan dolar endeksi, gelişmekte olan ülke varlıkları üzerinde baskıya neden oluyor. Dolar/TL, geçen haftanın son işlem gününü 4,4909'dan tamamlamasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 4,5334 ile rekor seviyeye çıktı.

Cuma günü New York borsasında Dow Jones endeksi yatay bir seyir izlerken, S&P 500 endeksi yüzde 0,26 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,38 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, İtalya'da hükümet kurma çalışmalarında sona gelindiğine ilişkin açıklamalar gündemin tekrar ekonomiye dönmesini sağlarken, bu hafta Almanya ve İngiltere'deki büyüme ile Euro Bölgesi imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi ve tüketici güven endeksi takip edilecek. Bugün resmi tatil dolayısıyla kapalı olacak Almanya borsasında DAX endeksi cuma günü yüzde 0,28, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,12, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,13 ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 1,48 düşüş kaydetmişti.

Bugün ABD-Çin geriliminin azalacağı beklentileri ile yüzde 0,7 değer kazanan Çin'de Şanghay bileşik endeksi, Japonya'da dış ticaret fazlasının beklentileri aşması sonrası yüzde 0,5 yükseldi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.