18 °C

Kuzey Irak'ta uçuş yasağı kalktı

Irak merkezi hükümeti, Kuzey Irak'ta uygulanan uçuş yasağını kaldırdı. Havalimanlarının bir hafta içinde uçuşlara açılması bekleniyor.

Kuzey Irak'ta uçuş yasağı kalktı

Bağdat yönetimi, Kuzey Irak havaalanlarının uluslararası uçuş yasağını kaldırdı.

Yasağın kaldırıldığını açıklayan Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki havalimanlarının Irak İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet göstereceğini söyledi.

Havalimanlarının bir hafta içinde uçuşlara açılması bekleniyor.

IKBY'nin tek taraflı bağımsızlık referandumundan sonra Irak Sivil Havacılık Kurumu yabancı şirketlerin Erbil ve Süleymaniye Havalimanları'na yönelik tüm uçuşlarını 29 Eylül 2017 tarihi itibariyle durdurmuştu.

Erbil ve Bağdat, bankalar konusunda da anlaştı

Irak Merkez Bankası Başkanı Ali Alak, IKBY'nin bankaların yönetilmesi ve denetlenmesi yetkisini kendilerine verilmesini kabul ettiğini duyurdu.

Alak, IKBY Maliye Bakanı Rebaz Hamlan ile düzenlediği ortak basın toplantısında, IKBY Başbakanlığı ve Maliye Bakanlığının, Irak Merkez Bankası'nın bölgede faaliyet gösteren bankaların yönetilmesi ile birlikte denetlenmesine izin vereceği ve kolaylık sağlayacağını ifade etti.

IKBY'ye bağlı bankaların, Irak merkezi hükümetinde yasallaştırılması ve gerekli izinlerin verilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını belirten Alak, merkez bankasının bölgedeki bankaların kalkındırılması ve geliştirilmesine destek vereceğini söyledi.

Bunun yanında Hamlan, Bağdat'ın IKBY'deki bankaların azaltılması ve farklı isimler altında faaliyet gösteren bankaların birleşmesine izin verilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Hamlan, Irak'ta devam eden çifte vergilendirmenin ortadan kaldırılması için Bağdat'tan gelen heyetle önümüzdeki hafta içinde detaylı bir toplantı yapılacağı bilgisini paylaştı.

IKBY bünyesinde bulunan gümrük kapılarından ülkeye giriş yapan mallardan vergi alırken, Irak merkezi hükümeti de söz konusu mallardan ayrı vergi alıyor. Bu yüzden özellikle yurt dışından ithal edilen mallardan çifte vergi alındığı kaydedildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap