17 °C

Kuzey Kore, uzun menzilli füze denemesine hazırlanıyor

Güney Kore basınına göre, uzun menzilli bir füze Kuzey Kore'nin kuzeybatısındaki bir füze fırlatma üssüne götürüldü

Kuzey Kore, uzun menzilli füze denemesine hazırlanıyor

 

SEUL - Uzun menzilli bir füzenin Kuzey Kore'nin kuzeybatısındaki bir füze fırlatma üssüne götürüldüğü bildirildi.

JoongAng Ilbo gazetesinin bir istihbarat yetkilisine dayanarak verdiği haberde, füzenin haftasonunda trenle Pyongyang yakınlarındaki bir fabrikadan Cheolsan bölgesindeki Dongchang-ri'ye taşındığı belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kuzey Kore'de bir füze tesisinde araç hareketliliğinin gözlendiğini, bu durumun Pyongyang'ın uzun menzilli balistik füze fırlatmaya hazırlandığını düşündürdüğünü bildirmişti.

ABD ve Japonya, nükleer silahlı bir Kuzey Kore'yi kabul edemeyecekleri konusunda hemfikir

ABD ve Japonya, nükleer silahlı bir Kuzey Kore'yi kabul edemeyecekleri konusunda hemfikir olduklarını belirterek, Pyongyang'ın istikrarı bozucu son eylemlerinden derin kaygı duyduklarını bildirdi.

Japon Dışişleri Bakan Yardımcısı Mitoji Yabunaka, Tokyo'da ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jim Steinberg ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'nin nükleer silahlara sahip olmasını kesinlikle kabul edemeyiz" dedi.

Steinberg de Kuzey Kore'nin son eylemlerine ilişkin BM Güvenlik Konseyinde hangi adımları atabilecekleri konusunda ilgili ülkelerle yararlı görüşmeler yaptıklarını belirterek, Pyongyang'ın oldukça istikrar bozucu eylemlerinden duyulan derin kaygıyı açıkça ortaya koyma konusunda birlikte hareket edeceklerini kaydetti.

Jim Steinberg, Kuzey Kore'nin geçen haftaki nükleer denemelerinin ardından nasıl tepki verileceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunmak üzere Asya'yı ziyaret eden ABD heyetine liderlik ediyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.