Lagarde: Ekonomiyi güçlü zorluklar bekliyor

IMF Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonominin petroldeki düşüşe ve ABD’de hızlanan büyümeye rağmen, bu yıl çok güçlü zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

IMF Başkanı Christine Lagarde, dünya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Washington'da konuşan Lagarde, küresel ekonominin petroldeki düşüşe ve ABD’de hızlanan büyümeye rağmen, bu yıl çok güçlü zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Hala düşük büyüme, yüksek işsizlik ve aşırı borç muzdaribi olan çok fazla ülke bulunduğunu belirten IMF Başkanı, 2015'in aksiyona geçme yılı olması gerektiğini ifade etti. 

Thomas Jordan'ın, karar öncesi temasa geçmemesi şaşırttı

CNBC’ye konuşan Lagarde, öte yandan İsviçre Merkez Bankası'nın beklenmedik politika değişikliğine şaşırdığını açıkladı. Lagarde, İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan'ın, karar açıklanmadan önce kendisiyle temasa geçmemiş olmasından dolayı şaşkınlığa uğradığını söyledi. "Merkez Bankası başkanının neden böyle bir karar aldığını anlıyorum ama bunun hakkında konuşmak iyi olurdu" diyen Lagarde, kararın merkez bankası içindeki görevlilerle iletişim kurularak alındığından emin olmadığını ifade etti. 

Bu konularda ilginizi çekebilir