10 °C

Lieberman: İsrail, İran'ı bombalamayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Tahran'ın nükleer programının sadece İsrail'in değil, dünyanın sorunu olduğunu belirtti

Lieberman: İsrail, İran'ı bombalamayacak

MOSKOVA - İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İran'ı bombalama gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi.

İsrail'de Başbakan Binyamin Netenyahu kabinesinin önemli isimlerinden Lieberman, Rusya'ya yaptığı üç günlük ziyaretin son gününde Rusça yaptığı açıklamada, Tahran'ın nükleer programının sadece İsrail'in değil, dünyanın sorunu olduğunu, Arap komşularının da nükleer güce sahip bir İran'dan daha çok endişe duyması gerektiğini söyledi.

Lieberman, komşu Arap ülkelerinin "İsrail'in bu sorunu onların yerine çözmesini beklememesi" gerektiğini belirterek, "Biz İran'ı bombalama niyetinde değiliz ve hiç kimse kendi sorunlarını bizim elimizle çözemeyecek. İsrail kendisini koruyabilecek güçte olan bir ülke" diye konuştu.

İran'ın nükleer güce sahip ülkeler sınıfına girmesinin Orta Doğu'da çılgın bir konvansiyonel silah yarışı başlatabileceğini ileri süren Lieberman, "Bu durum dünya düzenine yönelik bir tehdit ve uluslararası topluluk için de yeni bir sorun oluşturacak. Bu yüzden biz küresel bir sorunun bizim ellerimizle çözülmesini istemiyoruz" dedi.

Liebarman, nükleer güce sahip bir İran konusundan İsrail'den ziyade bölgedeki Arap ülkelerin daha fazla endişelenmesi gerektiğini belirterek, "Bunun bir İsrail sorunu olmadığı çok net. Bu, tüm Orta Doğu'nun sorunu ve İran'ın nükleer sorunu konusunda en fazla kaygılanması gereken de Arap ülkeleri. İran'ın nükleer programının Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi Arap ülkelerinin çoğunu korkutuyor" diye konuştu.

İran'ın Orta Doğu'da bir istikrarsızlık unsuru olduğunu ileri süren Lieberman, "Bu durumun da İsrail ile hiçbir ilgisi yok. İran ile Kuzey Kore'nin nükleer programları, Pakistan'daki, Afganistan ve Somali'deki istikrarsızlık, İsrail-Filistin çatışmasından daha büyük bir küresel tehdidi oluşturuyor. ABD diğer sorunları çözmeye daha fazla yoğunlaşmalı" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.