6 °C

Londra saldırganının kimliği belli oldu

Geçtiğimiz cumartesi gecesi Londra Köprüsü üzerinde yayaları ezen, daha sonra da yakındaki Borough Pazarı'nda araçtan inerek, çevrede bulunanları bıçaklayan 3 kişiden ikisinin kimliği belli oldu.

Londra saldırganının kimliği belli oldu

İngiliz polisi, başkent Londra'da cumartesi gecesi meydana gelen terör saldırılarını düzenleyen 3 kişiden 2'sinin kimlik bilgilerini açıkladı.

İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard'dan yapılan açıklamada, saldırının faillerinden 2'sinin 27 yaşındaki Khuram Shazad Butt ile 30 yaşındaki Rachid Redouane olduğu duyuruldu.

Butt'un Pakistan doğumlu İngiliz vatandaşı olduğu belirtilen açıklamada, Redouane'in ise Fas veya Libyalı olduğu kaydedildi.

Polis, 1986 doğumlu Redouane'in ayrıca 1991 doğumlu Rachid Elkhdar isimli ayrı bir kimliği de kullandığını bildirdi.

"Khuram Shazad Butt, polis ve (İngiltere iç istihbarat servisi) MI5 tarafından biliniyordu. Ancak bununla beraber, saldırının planlandığına ve soruşturmanın buna göre öncelik verildiğine dair herhangi bir istihbarat bulunmuyordu. Kimliği açıklanan diğer kişi Rachid Redouane ise bilinmiyordu." ifadesine yer verilen açıklamada, üçüncü saldırganın kimliğinin doğrulanması için çalışmalara devam edildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, polis ve istihbarat yetkililerinin ortalama 3 bin kişiyi kapsayan yaklaşık 500 soruşturma sürdürdüğüne işaret edilerek, yetkililerin geçmişte soruşturduğu kişilerden oluşan ortalama 20 bin kişilik bir listeye de başvurduğu vurgulandı.

Cumartesi gecesi kullandıkları minibüsle Londra Köprüsü üzerinde yayaları ezen, daha sonra da yakındaki Borough Pazarı'nda araçtan inerek, çevrede bulunanları bıçaklayan 3 kişi, silahlı polisin olay yerine intikal etmesiyle vurularak öldürülmüştü. Olayda, saldırganların yanı sıra 7 kişi hayatını kaybetmiş, 21 ağır olmak üzere, 48 kişi de yaralanmıştı.

DEAŞ'ın üstlendiği saldırının ardından, polisin başlattığı soruşturma çerçevesinde gözaltılar sürüyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.