5 °C

Los Angeles Maratonu'nda zafer Etiyopyalı atletlerin

Bu yıl 29'uncusu yapılan ve 25 binden fazla kişinin katıldığı Los Angeles Maratonu'nda bayanlarda Etiyopyalı Amane Gobena, erkeklerde de vatandaşı Gebo Burka zafere ulaştı

Los Angeles Maratonu'nda zafer Etiyopyalı atletlerin

LOS ANGELES  - ABD'de yapılan, dünyanın en önemli şehir maratonlarından biri olan Los Angeles Maratonu'na Etiyopyalı atletler damga vurdu. 

Geçen yıl Boston Maratonu'nda yaşanan bombalı saldırının ardından yoğun güvenlik önlemleri altında tamamlanan maratona dünyanın farklı bölgelerinden 25 binden fazla sporcu katıldı. 

Binlerce kişi tarafından takip edilen yarışı bayanlarda Etiyopyalı Amane Gobena, 2:27:37'lik dereceyle ilk sırada tamamlarken, erkeklerde ise bir diğer Etiyopyali Gebo Burka, 2:10:37'lik derecesiyle ipi göğüsledi. 

"Stadyumdan Denize" olarak sloganlaşan popüler rotasıyla Dodger Stadyumu'ndan başlayan maraton, Santa Monica'ya kadar toplam 42 kilometre 195 metrelik mesafede koşuldu.   

Elit Bayanlar ve Elit Erkekler kategorilerinde birinciliği elde eden Etiyopya, bayanlar klasmanında ikinciliği de Tigist Tufa ile alarak Los Angeles Maratonuna damga vurdu. 

1984 Olimpiyatlarından beri sürüyor 

Los Angeles'ta 1984'te gerçekleştirilen Olimpiyat Oyunlarının ardından her yıl geleneksel hale gelen maratonda, dereceye giren atletlere toplam 110 bin dolar ödül dağıtıldı. 

Etiyopyalı 31 yaşındaki atlet Amane Gobena, birincilik ödülü olan 25 bin doların yanı sıra 50 bin dolarlık bonus ödülün de sahibi oldu. 

Boston Maratonu'ndaki bombalı saldırının ardından güvenlik önlemleri artırılan maratona ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan LA Marathon LLC Başkanı Tracey Russell:  "Güvenlik bizim için en önemli husus. Bu sene öncekilerden farklı olarak ek önlemler aldık. Gördüğünüz gibi bitiş çizgisine koşucuların ailelerini dahi almıyoruz. Bu sene diğer birçok spor organizasyonu gibi biz de güvenliğimizi arttırdık" dedi. 

Amerika'nın en büyük 5 maratonundan biri olan Los Angeles Maratonu, ünlü koşu dergisi Runner's World Magazin tarafından  "En İyi Büyük Şehir Yarışı" olarak kabul ediliyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.