5 °C

Lufthansa'nın müracaatına ret

Lufthansa'nın mahkemeye yaptığı müracaat reddedildi

Lufthansa'nın müracaatına ret

BERLİN - Alman havayolu şirketi Lufthansa'nın, pilotların uyarı grevlerinin durdurulması talebiyle mahkemeye yaptığı başvuru reddedildi. 

Lufthansa şirketinin, grevin iptal edilmesi amacıyla Hessen Eyalet İş Mahkemesi'ne yaptığı müracaat reddedildi. Mahkeme, grevin devam edebileceği yönünde karar aldı. 

Bu gece yarısına kadar sürecek grev nedeniyle kısa ve ortanın yanı sıra uzun mesafeli uçuşlardan bazıları yapılamıyor. 

Alman Pilot Sendikası Cockpit (VC) sözcüsü Markus Wahl, Lufthansa'nın daha önce de altı kez mahkemeye gittiğini ve her defasında ret cevabı aldığını belirterek bugünkü grevin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda kapıyı aralık bıraktı. 

Lufthansa ise grev süresi içinde birçok uçuşun yapılamayacağını açıkladı. Şirket, yaklaşık 700 seferin gönüllü pilotlar ve diğer havayolu şirketlerinin yardımıyla yapılacağını duyurdu. 

Almanya'da grev süresince uçuşların yaklaşık üçte ikisinin iptal edileceği ancak bu sayıların yine de değişebileceği kaydedildi. Grevden 250 bin yolcunun etkileneceği ifade edildi. 

Frankfurt ve Berlin havalimanlarında grev nedeniyle kuyruklar oluştu. Lufthansa yetkilileri tarafından bilgilendirilen yolculara içecek ikramı yapılıyor. Lufthansa, Alman Pilot Sendikası Cockpit ile erken emeklilik konusunda anlaşma sağlayamamıştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.