15 °C

Merkel: Artık hızlıca işlere başlama zamanı

Almanya Başbakanı Merkel, SPD üyelerinin koalisyon sözleşmesini kabul etmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Merkel: Artık hızlıca işlere başlama zamanı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyelerinin koalisyon protokolünü onaylamasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Merkel, partisinin genel merkezi Konrad Adenauer Haus'ta yaptığı açıklamada, kararın memnuniyet verici olduğunu belirterek ''Artık hızlıca hükümeti kurup işlere başlama zamanı'' ifadesini kullandı.

Planlandığı gibi 14 Mart'ta Federal Mecliste başbakan olarak seçilmeyi umduğunu dile getiren Merkel, Almanya'daki insanların iyiliği için iktidarın tüm gücüyle çalışacağı sözünü verdi.

Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında hükümet kurulması amacıyla yapılan müzakerelerde üzerinde anlaşılan koalisyon protokolünü ''ödevlerle ve işlerle dolu bir kitap'' olarak niteleyen Merkel, halkın haklı olarak işleyen bir iktidar beklediğini vurguladı.

Öte yandan Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Merkel'i başbakan adayı olarak Federal Meclise teklif etti. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Steinmeier'in Anayasa uyarınca Merkel'in ismini başbakan adayı olarak Federal Meclise sunduğu belirtildi.

Almanya'da SPD büyük koalisyona Almanya'da SPD büyük koalisyona "evet" dedi

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap