Mısır'da meydanlar ısınıyor

Mısır'da Mursi karşıtları Tahrir Meydanı'nda, Mursi'yi destekleyen gruplar ise Nasır City bölgesinde gösteriler düzenliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KAHİRE - Mısır'da muhalefetin oluşturduğu Vatan Kurtarma Cephesi ile Temerrut (İsyan) Hareketi'nin düzenlediği  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı gösteri Kahire'nin ünlü Tahrir Meydanı'nda, Mursi'yi destekleyen grupların  gösterisi ise Nasır City bölgesinde başladı.

Güvenliğin protestocular tarafından sağlandığı Tahrir Meydanı'nda düzenlenen gösteri nedeniyle bölgedeki yollar trafiğe kapatıldı. Çevre bölgelerden yoğun gösterici kitlesinin Tahrir'e doğru hareket ettiği gözlemlenirken, meydandan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için "Git" sloganları yükseliyor.

Mursiye muhalif grupların 30 Haziran için yaptıkları milyonluk gösteri kampanyası çerçevesinde Tahrir'de gün gösteri yapmaya başlayan grubun Pazar gününe kadar alanda kalacağı bildiriliyor.

Öte yandan Mursi destekçileri Nasır City bölgesindeki Rabia El Adeviye Camisi önünde toplandı. Göstericiler, "Şiddet istemiyoruz, Mısır'ı seviyoruz" şeklinde pankartlar açarak Mursi'ye destek sloganları attı.

Binlerce Mursi destekçisi  gösterici,  Cuma namazının ardından ülkenin geleceği ve şehitler için birlikte dua etti. Masura ve Zagazig'deki çatışmalarda hayatlarını kaybedenler için de gıyabi cenaze namazı kılındı.

Nasır City bölgesinde de gösterinin yapıldığı alan ile çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı. Alanın güvenliğini göstericiler sağlarken, 40 dereceyi bulan hava sıcaklığına rağmen her iki bölgede de göstericilerin alanları doldurduğu görüldü.