Mursi'nin aile görüşmesine izin verilmedi

Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin oğullarına, babalarıyla görüşme izni verilmediği bildirildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KAHİRE - Usame Mursi, yaptığı açıklamada, bugün kardeşi Abdullah'la babalarını ziyaret etmek istediklerini belirterek, "Cezaevi yönetimi herhangi bir gerekçe göstermeden Cumhurbaşkanı'yla (Muhammed Mursi) görüşmemizi engelledi. Hapishane yönetiminin ziyaretimizi reddetmesi bizi şaşırttı. Halbuki Mısır kanunları, bir ay içerisinde önceden izin almadan, 4 kere ziyaret etme hakkı tanıyor" dedi.

Babasının mevcut durumunu "darbe yönetimi tarafından kaçırılmış" olarak nitelendiren Usame Mursi, 15 Kasım'da da annesinin ziyaret talebinin reddedildiğini hatırlatarak, bugün de kendilerine görüşme izni verilmemesinin "Babasının sağlığı ve hayatıyla ilgili" endişelerini artırdığını ifade etti.

Konuyla ilgili Mursi'nin tutulduğu İskenderiye'deki Burcu'l-Arab Hapishanesi yönetiminden ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Mısır'da askeri darbenin ardından yaklaşık 4 ay bilinmeyen bir yerde tutulan Mursi, "göstericileri öldürmeye teşvik" suçlamasıyla açılan dava kapsamında 4 Kasım'da hakim karşısına çıkarılmıştı. Mursi, duruşmanın ardından İskenderiye'deki yüksek güvenlikli Burcu'l-Arab Hapishanesi'ne nakledilmişti.

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, tutulduğu cezaevinde yerinin değiştirilmesinin ardından, 15 Kasım'da kendisini ziyaret etmek isteyen eşine de izin verilmediği bildirilmişti.

Bu konularda ilginizi çekebilir