15 °C

NATO ilk kez siber savunmayı görüşüyor

NATO karargahında 2 gün sürecek toplantılarda İttifak tarihinde ilk kez siber savunma, ayrı bir oturumda ele alınacak.

NATO ilk kez siber savunmayı görüşüyor

Brüksel - NATO savunma bakanları, siber savunma, Afganistan ve Libya gündemiyle toplandı.

NATO karargahında 2 gün sürecek toplantılarda İttifak tarihinde ilk kez siber savunma, ayrı bir oturumda ele alınacak.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, toplantı öncesinde basına yaptığı açıklamada, "NATO zaten sahip olduğu ağları koruyor ve korumaya devam edecek. Fakat bence saldırıya uğramaları halinde üye ülkelere yardım için daha fazlasını yapabiliriz. Bu sayede NATO dayanışması gösterilmiş olacaktır" dedi.

2007'de Tallinn'deki bir II. Dünya Savaşı anıtının yerinden taşınması kararı üzerine siber saldırıya hedef olan ve günlerce bankaları ve kamu kurumları internet erişimine kapanan Estonya, olayla ilgili Moskova yönetimini suçlasa da somut kanıt sunamamıştı.  

Bunun üzerine 2008'de Tallinn'de açılan NATO siber savunma mükemmeliyet merkezinin çalışmalarına Estonya ile birlikte ABD, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, Hollanda, Macaristan, Slovakya, Litvanya ve Letonya uzman göndererek dahil olmuştu.

NATO savunma bakanlarının 2 gün sürecek toplantılarında ayrıca İttifak'ın askeri kapasitesinin muhafazası ve güçlendirilmesi için alınacak tedbirler kararlaştırılacak. Afganistan'da 2014 sonrasındaki NATO "Kararlı Destek" misyonunun çerçevesi çizilecek ve geçen hafta NATO'dan danışmanlık talebinde bulunan Libya'ya ordunun yeniden yapılanmasında verilecek destek ve askeri eğitim konuları ele alınacak.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap