13 °C

NATO Suriye'ye saldırıya hazır

NATO Komutanı Stavridis, NATO'nun Suriye'de olası bir askeri mevcudiyete dair ihtimal planlamaları yaptığını ve bir angajmana girmeleri yönünde talep gelmesi halinde buna hazır olduklarını bildirdi.

NATO Suriye'ye saldırıya hazır

 

WASHINGTON - NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Oramiral James Stavridis, NATO'nun Suriye'de olası bir askeri mevcudiyete dair ihtimal planlamaları yaptığını ve Libya'da olduğu gibi bir angajmana girmeleri yönünde talep gelmesi halinde buna hazır olduklarını söyledi.
 
Stavridis, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde, oturuma katıldı.  Cumhuriyetçi Senatör John McCain'in, "NATO, Suriye'de olası durumlara dair bir askeri planlama yapıyor mu?" sorusu üzerine Stavridis, "Evet. Geniş yelpazede operasyonel seçenekleri değerlendiriyoruz ve Libya'da olduğu gibi, talep gelmesi durumunda angajmana girmeye hazırız" dedi. 
 
Stavridis, Suriye'de yaşanan çıkmazı kırabilecek şekilde muhalefete yardım sağlama seçeneğinin NATO üyeleri tarafından aktif şekilde incelendiğini belirterek, NATO'nun Suriye'de askeri bir rol üstlenmesi için İttifak'ın 28 üyesi arasında mutabakat ve BM Güvenlik Konseyi kararına ihtiyaç olduğunu kaydetti.
 
Suriye'deki durumun gittikçe kötüleştiğini, 70 bin kişinin öldüğünü, milyonlarca sığınmacının ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını, 2,5 milyon kişinin de ülke içinde yer değiştirdiğini ifade eden Stavridis, "Korkunç iç savaşa ufukta bir son gözükmüyor" diye konuştu.
Senatör McCain'in bir sorusu üzerine Stavridis, Türkiye'ye yerleştirilen Patriotların Suriye uçaklarını düşürecek şekilde konumlandırılabileceğini ve bunun, bölgede uçan pilotlar için güçlü bir caydırıcı olabileceğini söyledi.
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.